סטף ורטהיימר מתחיל עוד יום עבודה. חוץ מזה שבתפקיד המונית יש כאן מסוק פרטי אין כאן שום דבר מיוחד כי זה מה שהוא עושה - עובד מגיל 16, מאז שזרקו אותו מבית הספר. בגיל 87 הוא טס שלוש פעמים בשבוע מהמרכז לגליל. האיש שהונו 4.4 מיליארד דולר (ולפני המיליארדים שקיבל על מכירת ישקר), מי שאחראי ל-10% מהייצור של מדינת ישראל, בא לבד - ללא פמליה צמודה שתדאג לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשכולם מדברים על שנאת עשירים יש אחד שהציבור הישראלי אוהב. כמו כוכב רוק, סטף מתבקש להצטלם שוב ושוב. ורטהיימר הוא מדור אחר - כשפיטרו אותו מרפא"ל בתחילת שנות ה-50 בגלל שלא היה לו תואר מהנדס, הוא החל לייצר כלי חיתוך בחצר ביתו ולשווק אותם באמצעות האופנוע שלו. הוא אף פעם לא התלונן, היה אחראי לעצמו. אסור לבכות, צריך לעבוד. "לנו יש הרגלים לא של יצירה, אלא של לדעת. זה לא מקצוע בשביל לבנות עם. תלמידי ישיבות צריכים ללכת לעבוד. אני מבטיח להם שהמשיח לא יבוא", אומר ורטהיימר.

האיש ה"צעיר" הזה לא עוצר וגורר אותנו לעוד פרויקט שלו בגליל - "צור לבון", בית ספר שמכשיר צעירים בו הם גם משלימים בגרות, גם עושים שירות צבאי וגם מקבלים מקצוע מכניס. נערי סטף - יהודים וערבים יחד. "סבא מאוד מעורב בדברים עצמם, תמיד שואל את השאלות הקשות ומסתכל קדימה", סיפר נכדו של ורטהיימר, אורן הרפז - זה המסומן כיורש של האימרפיה ושגם ברשותו יש מפעל ייצור.

"חינוך הוא מפעל חיי"

ורטהיימר (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
"לעבוד - בלי להתלונן". ורטהיימר במפעל | צילום: חדשות 2

אם שכחתם, כדאי שתזכרו שזה סיפור של הרבה מאוד כסף. באמצעות כלי החיתוך שמייצרים בישקר, מכינים תבניות סגסוגת שבאמצעותן מכינים את חלקי הפלסטיק שמקיפים כל רגע בחיינו - מהשלט רחוק ועד למכסה של האייפון. או במקרה הזה: טפטפות.

בתפן הקים ורטהיימר את המפעל של ישקר שמכר לבאפט וששוויו 10 מיליארד דולר- כגובה הגירעון בתקציב המדינה. "בכסף אני משתמש בשביל לבנות עוד גני תעשייה. אני לא מעוניין לדבר על באפט וישקר ושלא נדבר על גני התעשייה - אחרת אכשל בעבודה שעשיתי", אמר. "אני רוצה שנדבר על חינוך, זה מפעל חיי", הצהיר.

ויש לו גם דעה ברורה על המחאה המתחדשת והמדיניות של שר האוצר החדש. "לפיד עושה נכון מבחינה רעיונית ולא רוצה לריב עם כולם. הוא מסתדר עם ההסתדרות וזה טוב מאוד. גזירות? לא נראה שאף אחד רזה מדי בארץ, שיאכלו טיפה פחות, לא יקרה אסון", אמר.

ורטהיימר ממשיך לדבוק במנטרה שליוותה אותו כל החיים - לצאת לעבוד ובלי להתלונן. גם על רקע חידוש גלי המחאה. "שהאנשים שיצאו לרחובות יילכו לעבוד ויפסיקו לדבר כל הזמן", אומר ורטהיימר. לשאלה אם היה מתאים לכהן כשר האוצר התייחס ורטהיימר בבדיחות. "אם הייתי שר האוצר זה בכלל לא היה עובד - זה בגלל שעשיתי כסף מהעבודה שלי ואז צריך לשנוא אותי", אמר.