שיטה חדשה: בניין תוך מספר ימים
ארכיון | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לתמוך מחר (ב') בתכנית הנדל"ן שתוגש לקבינט הדיור, הכוללת קביעת מע"מ בשיעור של 0% לזוגות צעירים - הצעה שהוא מתנגד לה - בתנאי ששר האוצר לפיד יתמוך ב"מחיר מטרה" ויכלול צעד זה בתכניתו. במהלך היום ניהלו מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ושר האוצר לפיד משא ומתן סביב האפשרות להכניס את קביעת מחיר המטרה לתכנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרעיון שעומד מאחורי "מחיר המטרה" הוא שהקבלנים יציעו במכרזים על הקרקעות את מחיר המכירה הסופי של יחידת הדיור - ולא את מחיר הקרקע כמו במרכז רגיל - ומי שיציע את המחיר הנמוך עבור אותה יחידה, יזכה בקרקע ויהיה מחויב למכור במחיר שהציע.

"מחיר מטרה", בניגוד לתוכנית מע"מ 0% של לפיד, זוכה לתמיכה רחבה בקרב פקידי האוצר, נגידת בנק ישראל וגם המועצה הלאומית לכלכלה.

לדברי גורמים בסביבת ראש הממשלה, "בניגוד לתוכנית של לפיד, מחיר מטרה קובע מחיר מקסימום לקבלנים והיא הרבה יותר אפקטיבית ויעילה מקביעת מע"מ 0%. התוכנית של לפיד, קובע מחיר מינימום וההטבה תגולגל לכיסם של הקבלנים".

רפורמת הדיור מתרחבת: גם רווקים מעל גיל 35 וזוגות ללא ילדים יזכו בהטבה

על פי הנוסח המעודכן של הצעת תכניתו של שר האוצר למזכירות הממשלה, גם רווקים מעל גיל 35 וזוגות צעירים ללא ילדים יוכלו ליהנות מההטבות לרכישת דירה ראשונה ללא מע"מ, בתנאי שלפחות אחד מבני הזוג עבר את גיל 35.

כמו כן, במשך חמש השנים הראשונות לאחר רכישת הדירה יוכלו הרוכשים להשכיר את הדירה - אולם לא למכור אותה, אחרת יאלצו להחזיר את ההנחה. משך השירות הצבאי שמקנה את ההנחה עומד על שנה לנשים ושנה וחצי לגברים.

עם זאת, לתנאים המיוחדים יזכו רק רוכשי דירות ששירתו בצה"ל, ועל כן ההטבה אינה מיועדת לזוגות צעירים מהמגזר הערבי והחרדי. כמו כן, יזכו בהטבה זוגות שיש להם לפחות ילד אחד, זוגות שלא הייתה להם דירה בבעלותם בעבר ועליהם להתגורר בישראל.

גורמים במשרד האוצר טענו כי התכנית נועדה להקל על משפחות צעירות ממעמד הביניים. על פי התכנית, הוזלת המע"מ תתבצע בהתאם למחירי הדירות באזורים השונים ברחבי הארץ. בכל אזור ייקבעו מחירי המקסימום לפי המחירים הממוצעים למטר רבוע.