המנצחת הגדולה. ג'יזל בונדשן (צילום: רויטרס)
המנצחת הגדולה. ג'יזל בונדשן | צילום: רויטרס

מגזין פורבס מפרסם את רשימת 10 הדוגמניות שהרוויחו הכי הרבה בעולם השנה ובתוך כך חושף גם כמה פרטים בנוגע לתעשיית הדוגמנות כיום ומצב הכלכלה העולמי.

עשר הדוגמניות המרוויחות ביותר ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2010-מאי 2011) הכניסו ביחד 112 מיליון דולר - עלייה של 30% מהשנה שעברה (אז הכניסו עשר המובילות 86.5 מיליון דולר). את עיקר הרווח גרפו שלוש המנצחות הגדולות, בהתאמה: ג'יזל בונדשן, היידי קלום וקייט מוס.

"ג'יזל היא ליגה בפני עצמה"

השנה במקום השני. היידי קלום (צילום: AP)
20 מיליון דולר? קטן עלי. היידי קלום | צילום: AP

בראש הרשימה ניצבת כאמור הדוגמנית הברזילאית ג'יזל בונדשן שמהווה כוח שאין שני לו בתעשיית האופנה העולמית. השנה הרוויחה ג'יזל 45 מיליון דולר - עלייה של 20 מיליון דולר מאז השנה שעברה. אחת מהסיבות להצלחה השנה טמונה דווקא בכלכלתה המתאוששת של ברזיל - הבום הכלכלי במדינה ועליית ערך המטבע המקומי מול הדולר היטיבו עם ארנקה של דוגמנית העל.

היידי קלום, שתפסה את המקום השני ברשימה בפער גדול מג'יזל (20 מיליון דולר) היא כיום אשת עסקים יותר משהיא דוגמנית. קלום, שמגישה ומפיקה בפועל את תוכנית הריאליטי המצליחה פרויקט מסלול סיימה לאחרונה את התקשרותה עם חברת Victoria's Secret, השיקה ליין אופנה משלה ועתידה להגיש בקרוב תוכנית בידור חדשה בארצות הברית

רוב הדוגמניות מרוויחות פחות

היציאה מהמיתון היטיבה עם דוגמניות העל שמשגשגות השנה במיוחד, אך רוב הדוגמניות מרוויחות כיום פחות משהרוויחו לפני תחילת המשבר הכלכלי. הנתונים מראים שהדוגמניות שהצליחו יותר מכל הן אלה שהרבו לעסוק ביוזמות נוספות במקביל להליכה על המסלול, כגון עיצוב בגדים.

דוגמנית על ותיקה. קייט מוס (צילום: AP)
דוגמנית על ותיקה. קייט מוס | צילום: AP

מנכ"ל חברת Limited Brands אדוארד ראזק אמר כי בניגוד לעלייה בשכרן של מובילות הטבלה הרי שהתעריף של רוב הדוגמניות התעדכן דווקא כלפי מטה. לדבריו, לאחר ששכרן הממוצע של הדוגמניות ירד משמעותית "גילו רוב האנשים כי העולם לא קרס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק