הממשלה, שהתכנסה היום (ראשון) לישיבה מיוחדת בחוף אשקלון, צפויה לאשר קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בשיעור של 2% - וזאת על מנת לממן את עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו. במקביל, אישרה הממשלה את הצעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה בוגי יעלון ושר האוצר יאיר לפיד לתוכניות חומש לפיתוח כלכלי, חברתי והתיישבותי בשדרות ויישובי עוטף עזה בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השרים יצביעו גם על העברת 940 מיליון שקלים למימון ההוצאות לחיזוק החוסן האזרחי ביישובי עוטף עזה, 196.6 מיליון שקלים יועברו למימון ההוצאות החד-פעמיות לחיזוק החוסן הביטחוני באותם יישובים. 

"נתחיל למלא את החוסרים שנוצרו במערך הביטחון, בהתאם לסדר העדיפויות ולפיו הביטחון קודם לכל", אמר ראש הממשלה נתניהו. במקביל מעורר הקיצוץ הצפוי בתקציב תרעומת וביקורת חריפה, הן בקרב האופוזיציה והן בקרב גורמים בממשלה.

"מאז הקמת המדינה, תמיד הושטנו יד לשלום לאלה מבין שכנינו שרצו בשלום ותמיד נלחמנו בתקיפות ובעוצמה נגד אלה שרצו להשמידנו וכך נהגנו גם הפעם", פתח ראש הממשלה את דבריו. "אנחנו ממשיכים להיות ערוכים לכל תרחיש, גם בגזרה הזאת וגם בגזרות אחרות - כולל כמובן גבול הגולן".

ישיבת הממשלה בחוף אשקלון (צילום: חדשות 2)
ישיבת הממשלה בחוף אשקלון | צילום: חדשות 2

"באנו לקבל היום מספר החלטות, בראשן לסייע בתכנית חומש של מיליארד וחצי שקל ליישובי עוטף עזה ושדרות", פירט נתניהו. "במהלך החודש נביא חבילה דומה לפיתוח יישובי וערי הדרום. עשינו דברים גדולים מאוד, אבל הדבר מחייב גם לשנס מותניים כדי לאפשר לזרועות הביטחון להמשיך להגן על מדינת ישראל ביעילות".

ראש הממשלה בירך את תלמידי ישראל על פתיחת שנת הלימודים מחר כסדרה. "אני יודע שילדי ישראל ומשפחותיהם עברו קיץ לא פשוט ואני יודע שיש גם התלהבות גדולה וציפייה לקראת פתיחת שנת הלימודים", סיכם נתניהו.

ביקורת על הקיצוץ: "חרפה"

"קיצוץ רוחבי הוא פגיעה ישירה בשכבות החלשות, בפריפריה ובתושבי הדרום", אמר מוקדם יותר היום השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ (התנועה). "אני בעד העלאת מסים לבעלי המשכורות הגבוהות ונגד קיצוץ בתקציבים החיוניים כל כך לאזרחי ישראל. אי אפשר לדבר על חיבוק התושבים ועמידתם האיתנה בימי המלחמה, ומצד שני לדרוש מהם לשלם את המחיר".

אין תמונה
ביקורת באופוזיציה ובקואליציה

גם שר הרווחה מאיר כהן הדגיש היום כי יתנגד לקיצוץ בתקציב משרדו: "ממי ניקח, מאלו שאין להם מה למרוח בסנדוויץ' של הילדים לבית הספר?", שאל כהן. "משרד הרווחה הוא התקווה האחרונה של מאות אלפי משפחות, שנמצאות כפסע מקריסה כלכלית ונפשית - נלחמתי בשביל שהקיצוץ הנוכחי, שלצערי לא ניתן לחמוק ממנו, יהיה מינימלי ולא יגרע מתקציבי 2014. אף תכנית של משרד הרווחה לא תיפגע", הבהיר.

"זה מטורף שרק העניים ומעמד הביניים הנמוך ישלמו את הוצאות המבצע", טענה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שקראה לשרים להצביע נגד הקיצוץ בתקציבי החינוך, הרווחה, הבריאות והתחבורה. "במקום לקצץ למשל בפטורים ממס, הם מעדיפים לפגוע בתלמידים שלהורים אין כסף לשיעורים פרטיים, בחולים, במטופלי לשכות הרווחה ובמשתמשי התחבורה הציבורית. זו חרפה".

פגיעת פצמ
1.3 מיליארד תוספת לעוטף | צילום: פלאש 90 ,אדי ישראל

גם יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, תקף בחריפות את הקיצוץ הצפוי. "זו שערורייה וחוצפה של ממשלת ישראל", אמר דרעי. "במקום לקצץ בהטבות מס לעשירים ובתקציבי עתק למעמד הגבוה, בחרה ממשלת העשירים לקחת מישראל השנייה".

בסוף השבוע פנה השר אורי אריאל (הבית היהודי) לשר האוצר וראש הממשלה, והדגיש כי יתנגד לקיצוץ קבוע בבסיס התקציב. במכתב ששלח לנתניהו ולפיד אמר אריאל כי "הצורך בכיסוי הוצאות הביטחון של מבצע 'צוק איתן' הינו צורך חד-פעמים. יש לבצע העברה תקציבית חד-פעמית ולא קיצוץ רוחבי קבוע שחל על בסיס תקציבי המשרדים מכאן ולהבא".

הלימודים בבירה יתחילו ב-9:00 (צילום: פלאש 90 , נתי שוחט)
כחצי מיליארד יקוצצו בחינוך | צילום: פלאש 90 , נתי שוחט

על הפרק: קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה

במסגרת הצעת ההחלטה, הובא הבוקר לאישור השרים קיצוץ בסך של כחצי מיליארד שקלים מתקציב החינוך, במשרד הבריאות ייאלצו להיפרד מכ-43 מיליון שקלים ו-243 מיליון שקלים יקוצצו מהתקציב לפיתוח התחבורה. נוסף על כך, יופחתו 69 מיליון שקלים מתקציבי הרשויות המקומיות.

מתייצב מול נתניהו. ח
נתניהו וחיים ילין, היום | צילום: חיים צח, לע"מ