פישר (צילום: רויטרס)
נגד בנק ישראל, סטנלי פישר | צילום: רויטרס

"כולם שחושבים שיש את האוצר ויש את בנק ישראל. אני אומר לכולם: יש לנו רק פציינט אחד - וזה המשק הישראלי". זה המסר אותו ניסה נגיד בנק ישראל סטנלי פישר להעביר היום בנאום הראשון מאז פרסומם של ההשמצות והביקורות החמורות שמתחו עליו בכירים באוצר. פישר מדגיש כי לא רק שאינו כועס על האוצר, הוא אפילו מצפה להמשך העבודה עמו.

"זה לא שאנחנו יכולים להיות שני רופאים - אחד בא עם התרופות שלו, והשני עם התרופות שלו בלי לתאם בינהם", תיאר פישר את היחסים המתוחים משהו בין בנק ישראל למשרד האוצר. "אז אנחנו נתאם עם האוצר ונמשיך לעבוד יחד איתם כל עוד נמשיך, אני מקווה לנצח לעבוד יחד איתם".

משרד האוצר אפילו מקבל קומפלימנטים על התנהלותו. "אני רואה במה שהאוצר עושה עכשיו צעדים יצירתיים לטפל במצב הקשה בזמן הקשה הזה, ואנחנו בבנק ישראל גם עושים מה שאפשר", ממשיך פישר לנסות ולהרגיע את הרוחות.

בדברים שאמר היום במהלך כנס אתנחתא שירושלים ביקר פישר את הקושי העצום לנהל משבר כלכלי בתוך האי-היציבות השלטונית בה אנו נמצאים. "אין לנו תקציב ל-2009 ולכן אנחנו עובדים לפי התקציב של 2008 ולפי החוק מותר לממשלה להוציא אחד חלקי שתים עשרה של ההוצאות שלה בשנה שעברה", אמר פישר. 

"זאת אומרת שהיכולת של הממשלה לשנות את סדר העדיפויות שלה למרות המשבר מאוד מאוד מוגבל וימשיך להיות ככה עד שהממשלה החדשה תצליח להעביר תקציב. רק אז נראה שינויים בהרכב התקציב אני מניח, אני מקווה", אמר הנגיד.

"ממשלות תמיד אוהבות לבזבז"

על אף הטון הפייסני שניסה פישר להדגיש, הוא גם לא הסתיר את המצב הקשה שבו שרוי המשק. "הצמיחה ל-2009 תהיה שלילית. אז אנחנו צריכים פשוט להתמודד עם המצב", אמר אך גם הציע פתרונות. "הממשלה נוקטת בסדרת צעדים לעזור, לזרז את פרוייקטים לתשתית, לעזור לתעסוקה, לתת מימון לחברות קטנות וגדולות ובינוניות, לעזור לחברות גדולות שיהיה להן בעיות במחזור של החובות שלהם ולעזור לבנקים דרך ערבויות שמאפשר להן לגייס יותר הון".

"בזמן שוטף בנק מרכזי צריך להיות מוסד מאד שמרני", פירט פישר את משנתו. "למה? משום שממשלות תמיד אוהבות לבזבז, סליחה, להוציא כסף והבנק המרכזי צריך להיות בשמירה שהמשק ימשיך להיות בתוך מסגרת שיאפשר את המשך הצמיחה במשק. אבל בזמן כזה, בזמן שיכול להיות המשבר הפיננסי הכלכלי הכי גדול שהיה בחיים של רובנו שנמצאים בעולם הזה אנחנו צריכים להיות יותר יצירתיים".