סוף עידן פישר: נגיד בנק ישראל בשמונה השנים האחרונות, פרופ' סטנלי פישר, יעזוב היום רשמית את בנק ישראל ויעזוב את התפקיד הרם לאחר שבינואר האחרון הצהיר על פרישה מפתיעה באמצע הכהונה השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פישר, בן 69, היה מרצה באוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב וחבר באגודות אקדמיות וארגונים כלכליים בינלאומיים רבים. הוא כיהן בעבר כסגן הנשיא לפיתוח כלכלה וכלכלן ראשי של הבנק העולמי, וכמשנה למנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית. ב-2002 שימש כסגן יו"ר הבנק סיטיגרופ. ב-2005 החל לכהן כנגיד בנק ישראל וזכה לשבחים רבים על תפקודו. הוא נבחר שלוש פעמים לנגיד המצטיין והמשפיע בעולם ואף התמודד על תפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית.

לפני כחצי שנה הודיע במפתיע על פרישה מבנק ישראל - שנתיים לפני המועד המקורי. בהודעה מטעם בנק ישראל לאחר ההצהרה על פרישתו ציין פישר הוא אסיר תודה על ההזדמנות שממשלת ישראל העניקה לו לשמש כנגיד בנק ישראל, "בעיקר בתקופה כל כך מאתגרת של משבר כלכלי עולמי, מציאות גיאו-פוליטית סבוכה ואתגרים חברתיים רבים".

"פרופסור סטנלי פישר היה שותף מרכזי בצמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל ובהישגים הכלכליים שאליהם הגיע המשק הישראלי. ניסיונו, חוכמתו וקשריו הבינלאומיים פתחו דלת לכלכלות העולם וסייעו למשק הישראלי להגיע להישגים רבים, ועוד בתקופה של משבר כלכלי עולמי", אמר רה"מ נתניהו לאחר קבלת ההודעה על פרישתו. "אני מודה לסטנלי פישר. הייתה לי הזכות לעבוד איתו הן כשר אוצר כשמונה לתפקיד והן כראש ממשלה בארבע השנים האחרונות ואני בטוח שהוא ימשיך לתרום למדינת ישראל".

ועדת טירקל תתכנס לאשר את מינוי פרנקל למחליף

צפו בריאיון המלא (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
הנגיד החדש-ישן. פרופ' פרנקל | צילום: קובי גדעון / לע"מ
לאחר שפישר יעזוב היום את תפקידו, תמלא את מקומו מי ששימשה כמשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, שאף הוזכרה כמועמדת מובילה להחליפו. אולם, לפני כשבוע הפתיעו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד כשבחרו את נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' יעקב פרנקל, לכהן כנגיד בפעם השלישית ולהחליף את פישר.

"אני נרגש, ואני באמת רוצה להודות על האמון הרב שמתבטא בהמלצה זו למינוי", אמר פרנקל. "זה לא סוד שהיססתי רבות, אבל גם לא סוד שכשישנו ראש ממשלה נחוש ולא מקבל שום תשובה אחרת מזו שהוא חותר להשיג - אסור לעמוד בפניו", אמר פרנקל במסיבת העיתונאים בה הוכרז על כניסתו לתפקיד.

ביום שישי האחרון התכנסה לראשונה ועדת טירקל לאישור מינויים על מנת לדון במינויו החוזר של פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל. הוועדה בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל תתכנס השבוע בשנית - הפעם בהשתתפותו של המועמד פרנקל, כדי להמשיך ולדון במועמדותו.