דנקנר.
יקבל 75 מיליון דולר. דנקנר | צילום: AP

לאחר תקופה ארוכה של חוסר ודאות באשר להשקעה אפשרית של אדוארדו אלשטיין באיי.די.בי, חתמו נוחי דנקנר ואלשטיין על הסכם חדש. ההסכם נחתם אמש בארגנטינה, והיום בשעות אחר הצהריים נחתו שניהם בישראל. לפי ההסכם אלשטיין יעביר כ-75 מיליון דולר לאיי.די.בי אחזקות ולגנדן, ולמעשה ישלים את העסקה שנחתמה איתו. לאיי.די.בי אחזקות יועבר סכום הנע סביב 50 מיליון דולר, ולגנדן יועברו כ-20 מיליון דולר. הכסף ישמש לפירעון החוב של איי.די.בי למחזיקי אגרות החוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ככל הנראה, הסכום המדובר לא יעבור במכה אחת, וככל הנראה ישנו גם משקיע זר נוסף שנכנס להשקעה עם אלשטיין. מקורבים לאיי.די.בי ציינו כי "במסגרת ההסכם גנדן לא תבקש מחיקה של החוב כלפיה מהבנקים לאומי ומזרחי". לגנדן חוב של 450 מיליון שקל ללאומי. אל מול חוב זה ככל הידוע הביטחונות הם רק מניות גנדן באיי.די.בי אחזקות, ששוויין כיום עומד על כ-200 מיליון שקל. לבנק מזרחי חייבת גנדן כ-80 מיליון שקל.

דנקנר נסע לארגנטינה לאחר ביטול המתווה להסדר חוב עם בנק לאומי, שהסביר כי ההחלטה לסגת מההסדר נבעה מאינדיקציות שקיבלו על כך שההשקעה של אדוארדו אלשטיין לא תצא אל הפועל. מיד לאחר הודעת בנק לאומי, נוחי דנקנר הגיב ואמר כי "העסקה לפיה אלשטיין ישקיע כספים נוספים בגנדן תקפה, שרירה וקיימת. בתחילת השבוע הקרוב אני אמור להיפגש עם אדוארדו אלשטיין לצורך קידומה המהיר של העסקה. נציגות מחזיקי אגרות החוב של איי.די.בי אחזקות קיבלה עדכון לגבי כל המהלכים בנושא זה הנעשים בתיאום מלא עמה. אנו משוכנעים שגם עם הבנקים נגיע למתווה שיהיה מוסכם עליהם ושבמסגרתו הבנקים יוכלו לקבל את מלוא החובות כלפיהם".

כעת מייחל דנקנר לגיבוש הסדר חוב חדש שיהיה מקובל על בנק לאומי. נזכיר כי אלשטיין התנה הזרמה של 75 מיליון דולר בהגעה להסדר חוב עם בנק לאומי, מזרחי טפחות ובעלי אגרות החוב באיי.די.בי אחזקות.

לפרשה עשויה להיות השפעה על הדיון בראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב. זהו דיון ראשון בבקשת ההשתלטות של מחזיקי אגרות החוב על איי.די.בי פתוח - המרכזת את כל נכסיו התפעוליים של הקונצרן - באמצעות הסדר חוב כפוי.