המיליארדר בני שטיינמץ נחקר בחשד להלבנת הון (צילום: חדשות 2)
בני שטיינמץ | צילום: חדשות 2

משטרת שווייץ פשטה על ביתו של איש העסקים הישראלי בני שטיינמץ בז'נבה - כך מדווחת סוכנות הידיעות "בלומברג". על פי הדיווח, המשטרה נכנסה לבית בשבועיים האחרונים לבקשת ממשלת גינאה, אך לא לקחה מסמכים. לא דווח מהו הרקע לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שטיינמץ, בן 57, נחשב לישראלי העשיר בתבל - הונו מוערך בכ-7.4 מיליארד דולרים. הוא עשה את הונו מהפקת משאבי טבע, בעיקר יהלומים ומחצבים אחרים. חברת הכרייה שבבעלותו מחזיקה ב-51% ממכרה הברזל סימנדו בגינאה. המדינה שבמערב אפריקה בוחנת לאחרונה מחדש את רשיונות הכרייה שהעניקה בעבר.

בארצות הברית נפתחה לאחרונה חקירה לפיה החברה של שטיינמץ, BSRG, שיחדה בכירים בגינאה כדי להשיג רשיונות כרייה. מארק בונאנט, עורך דינו של שטיינמץ, מסר בתגובה: "הרשויות השוויצריות קיבלו בקשה מבית המשפט בקונקרי לאסוף מידע בשם ממשלת גינאה. זהו שיתוף פעולה בין-ממשלתי, המוגדר כהליך תקין. מר שטיינמץ משתף פעולה באופן מלא עם הרשויות בשוויץ, והוא שמח לעשות כן".

מחברת BSRG שבראשות שטיינמץ נמסר בתגובה: "מסע ההכפשה המתמשך נגד החברה, המנוהל בשמם של נשיא אלפא קונדה וממשלת גינאה על ידי ג'ורג' סורוס וארגוניו, הגיע עד לבני שטיינמץ עצמו. בקונאקרי, בירת גינאה, מוחזקים שני עובדים מקומיים של החברה במשך חמישה חודשים ללא שהוגש נגדם אישום, ובניגוד לצו בית המשפט שדורש את שחרורם המיידי בהיעדר ראיות".

"העובדים מהווים שבויים כלכליים וקורבנות משפטיים של ממשלת גינאה, וזוהי הפרה בוטה של סמכותה הביצועית ושל החוק הבינלאומי. במאמץ להצדיק את מעצרם הבלתי חוקי, ובזיקה ישירה למאמצי ההלאמה של זכויות הכרייה החוקיות שנמצאות בידי BSGR, ממשלת גינאה שלחה פקודה ישירה לממשלת שוויץ לאיסוף מידע בשמה".

"ממשלת גינאה לא סיפקה עד כה שום ראיה שתתמוך בהאשמותיה השקריות כלפי חברת BSGR ומר שטיינמץ. בזמן שגינאה מתדרדרת לכאוס, כאשר מאגר משאבי הטבע העצום במדינה נותר לא מנוצל, חברת BSGR מוענשת בשל אי-רצונה לקחת חלק בשוחד או שחיתות. החברה תמתקדת רק בנסיון להביא פיתוח למדינת גינאה".

"מר שטיינמץ לא יורתע מקמפיין ההפחדה והשקרים המרושעים, שמטרתם לפגוע במוניטין נטול-הרבב שלו. אין לשטיינמץ דבר להסתיר. החברה ומר שטיינמץ יגנו על המוניטין שלהם ועל זכויותיהם בכל אמצעי משפטי העומד לרשותם"