לשכת האבטלה
לשכת התעסוקה. ארכיון | צילום: חדשות 2

נתונים לא רשמיים של המוסד לביטוח לאומי מצביעים על כך שבשבועיים הראשונים של חודש מרס התקבלו כ-20 אלף דרישות חדשות לקבלת דמי אבטלה - יותר מאשר בחודש פברואר כולו.

נתונים אלה גודעים את האופטימיות הזהירה שנשמעה רק אתמול מפי שירות התעסוקה, שדיווח כי מספר המפוטרים בפברואר עומד על 17,830, זאת לעומת 19,719 מפוטרים בחודש ינואר. אמנם עדיין מדובר במספר גבוה של מפוטרים, אך בשירות התעסוקה הבחינו במגמה ברורה לכאורה: בעוד שבחודשים אוגוסט עד דצמבר 2008 עמד הגידול החודשי במספר המפוטרים החדשים על 4.5%, בינואר נרשם גידול של 3.4% ובפברואר כאמור חלה ירידה ביחס לינואר.

מנכ"ל שירות התעסוקה, יוסי פרחי, העדיף לצנן מעט את הרוחות אתמול, וכעת מסתבר שהוא צדק: "מוקדם עדיין להעריך באם מדובר בהתמתנות בשעורי הגידול באבטלה שנמצאת במגמה ברורה של עליה ב-11 החודשים האחרונים".

על פי התרחיש הפסימי, לאחר חג הפסח יגבר עוד גל הפיטורים במשק ויגיע לשיא חדש. על פי אחת ההערכות, מעסיקים רבים נמנעים מפיטורים בימים הקרובים, כדי שלא "להרוס את אווירת החג". אם אכן תרחיש כזה יתממש, הרי שרמת האבטלה במשק תגיע ל-7.5% מהר יותר מהתחזיות המוקדמות.

על פי ההסכמות בין המוסד לביטוח לאומי לבין משרד האוצר, ברגע שרמת האבטלה תעמוד על 7.5% תיושם התוכנית להקלה בתנאי הזכאות לקבלת דמי אבטלה, כך שניתן יהיה לקבל זכאות גם אחרי תשעה חודשי עבודה, במקום 12 כיום.

המעסיקים מתחננים: לא באים לעבוד אצלנו

3,100 מפוטרים חדשים ביומיים

גידול של 60% במבקשי דמי אבטלה