השאלה היומית (צילום: רויטרס)
שר האוצר לפיד | צילום: רויטרס

הצעת האוצר לתקציב המדינה לשנים 2013-2014 הונחה היום על שולחן הממשלה לאחר ששר האוצר החדש יאיר לפיד וצוות משרדו דנו במתווה התקציב החדש מאז נכנס לפיד לתפקידו, לפני פחות מחודשיים. על רקע הנחת הצעת התקציב ואישורו הצפוי בכנסת בקרוב, שאלנו איך בדיוק מרכיבים אותו, מי קובע איך הוא מחולק ועד מתי יש לאשרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהו תקציב המדינה וממה הוא מורכב?

תקציב המדינה הוא תוכנית העבודה של מדינת ישראל. הכלי המרכזי ליישום סדרי העדיפויות ולקביעת רמת ההוצאה הממשלתית המחולק לשלושה מרכיבים מרכזיים: ההוצאה הממשלתית, בה כלולים תקציבים המיועדים להפעלת המנגנון הממשלתי כמו הוצאות ביטחון ומשטרה, קיומה של מערכת המשפט והחזר חובות המדינה. תשלומי העברה המועברים ברובם דרך הביטוח הלאומי ומיועדים לאוכלוסיות נזקקות והשקעות ממשלתיות - למשל השקעות בפיתוח תשתיות כמו השקעות בתחבורה.

מה גודלו של תקציב המדינה?

גודלו של תקציב המדינה האחרון, לשנים 2011-2012, עמד על כמעט 400 מיליארד שקלים. בסך הכל הורכב כלל התקציב מ-398,248,468,000 שקלים. לאור הצעתו של שר האוצר לפיד להגדיל את יעדי הגירעון לתקציב הבא שאושרה בתחילת השבוע בממשלה, תקציב המדינה לשנים 2013-2014 צפוי לגדול ב-6.5 מיליארד שקלים נוספים.

מהו גודל הגירעון הצפוי בתקציב המדינה הבא?

שר האוצר יאיר לפיד התכוון להעלות את יעד הגירעון בתקציב הבא ב-4.9%, אך בסופו של דבר הגירעון התקציבי יעלה רק ב-4.65% נוספים. המשמעות, כאמור, היא הגדלת התקציב בלמעלה מ-6 מיליארד שקלים נוספים - החלטה שנועדה למנוע קיצוצים וגזירות נוספות, אך שבעקבותיה הורד דירוג האשראי של ישראל.

מי קובע למי יילכו כספי התקציב וכמה?

התקציב הניתן למשרדי הממשלה השונים מדי שנה נקבע על ידי אגף התקציבים במשרד האוצר. האגף עוסק בעיקר בהכנת תקציב המדינה ובהגשתו לאישור הממשלה והכנסת, ולו יש השפעה על פעולות כל משרדי הממשלה באמצעות קביעת התקציב השנתי שלהם. האגף מקיים משא ומתן עם משרדי הממשלה על גודל התקציב ובחן כדאיות של פרויקטים שהמדינה נדרשת לממן. לאחר שהצעות אגף התקציבים אודות מבנה תקציב המדינה מאושרות בממשלה, מכינים את ספר התקציב שעובר לאישור הכנסת.

כיצד מחולק תקציב המדינה?

מליאת הכנסת, ארכיון (צילום: AP, חדשות)
התקציב תלוי באישורה. כנסת ישראל | צילום: AP, חדשות

קרוב לרבע מכלל הכספים בתקציב המדינה האחרון הוקצו לתשלום חובות - 23.8% מהתקציב בסך הכל. 13.3% מהתקציב הוקצו למשרד הביטחון (כ-50 מיליארד שקלים). קרוב ל-40 מיליארד ₪ הוקצו לתשלומי ריבית ועמלות ומעט פחות מכך הועברו למשרד החינוך. 8.2% מכספי התקציב הופנו לביטוח הלאומי - בעיקר לצורך מתן קצבאות לאוכלוסיות נזקקות. כ-5% בלבד מהתקציב הועברו למשרד הבריאות ופחות מ-3% למשרד לביטחון פנים.

כל כמה זמן מעבירים תקציב חדש?

עד תחילת כהונתה של ממשלת נתניהו השנייה במרס 2009, תקציב המדינה היה מתוכנן בכל פעם עבור השנה הבאה. מאז כניסתו למשרד האוצר קבע השר יובל שטייניץ כי התקציב יהיה דו-שנתי ועל כן, שני התקציבים האחרונים שאושרו היו לשנים 2009-2010 ו-2011-2012.

עם תחילת כהונת ממשלת נתניהו הנוכחית לפני כחודשיים ומינויו של שר האוצר החדש יאיר לפיד, הוחלט לבטל את מדיניות התקציב הדו-שנתי, שהייתה נהוגה רק בבחריין חוץ מאשר בישראל. עם זאת, התקציב ישוב להיות חד שנתי רק מ-2015 - מה שאומר שהתקציב לשנים 2013 ו-2014 יהיה דו-שנתי גם כן.

כמה זמן לוקח לעבוד על התקציב?

הכנת תקציב המדינה לשנה הבאה מתחילה באמצע השנה שלפני, בדרך כלל בחודשים מאי-יוני. אגף התקציבים במשרד האוצר מציג את העקרונות המקרו-תקציביים לשנה הקרובה ואת לוחות הזמנים המתוכננים לדיונים בממשלה ובכנסת. משרדי הממשלה מרכזים את דרישותיהם והתכניות התקציביות ומקיימים דיונים בהנהלות המשרדים לקביעת סדרי העדיפויות.

עד מתי צריך להעביר את תקציב המדינה לשנה הבאה?

על התקציב להיות מונח על שולחן הכנסת לא יאוחר מ-60 יום לפני תחילת שנת הכספים הבאה. כלומר, שעל הממשלה להניח את ההצעה לתקציב המדינה הא עד סוף חודש אוקטובר. השנה חל שינוי בלוח הזמנים לקביעת תקציב המדינה, זאת עקב פיזורה של הכנסת השמונה-עשרה באוקטובר האחרון וההליכה לבחירות בתחילת 2013. היום, פחות מחודשיים לאחר ששר האוצר החדש יאיר לפיד נכנס לתפקידו, הוצג מתווה התקציב לשנתיים הקרובות שצפוי להיות מאושר בקרוב בכנסת.

מה קורה אם תקציב המדינה לא עובר בכנסת?

על פי תיקון מספר 30 בחוק יסוד: הכנסת, אם לא נתקבל בכנסת חוק תקציב המדינה עד לתאריך 31 במרס לשנת תקציב נוכחית, הדבר נחשב בפועל להחלטה על פיזורה של הכנסת טרם סיום כהונתה - מה שמוביל לבחירות חדשות בתוך 90 יום.

סעיף נוסף בחוק קובע כי אם התקיימו בחירות לכנסת בתקופה שבין היום שב הממשלה אמורה להגיש את התקציב (לכל המאוחר ה-1 בנובמבר) לבין תום שלושת החודשים הראשונים של שנת התקציב (31 במרס) - חוק התקציב חייב להתקבל עד תאריך זה או עד שיחלפו 45 ימים מיום כינון הממשלה החדשה. אם חוק התקציב לא מתקבל - הכנסת מתפזרת ועורכים בחירות חדשות בתוך 90 יום.

יעל אנדורן מנכ"לית משרד האוצר (צילום: חדשות 2)
מנכ"לית האוצר החדשה יעל אנדורן | צילום: חדשות 2

עם זאת, יום לאחר כינון הממשלה החדשה, התקבלה הצעת חוק המאפשרת לממשלה לאשר את תקציב המדינה הבא בתוך 135 יום מרגע כינונה ולא בתוך 45 יום - כפי שקובע החוק, כאמור. עוד נקבע כי הממשלה תגיש את הצעת התקציב לכנסת בתוך 85 ימים על מנת לאפשר דיונים אודותיו ב-50 הימים שנותרו.

אם התקציב לשנה הנוכחית טרם עבר, האם עדיין מתנהלים על פי התקציב הקודם?

בחלון הזמן של שנת הכספים שטרם אושר עבורה התקציב, נשענים על התקציב הקודם על פי חלוקה של 1:12. בכל חודש שבו עדיין לא עבר תקציב מדינה חדש לאותה השנה, מחלקים את כלל סך התקציב ב-12 ומתנהלים על פי תקציב חודשי. הדבר עשוי לגרום לבעיות בתכנון התקציב הבא, כיוון שבזמן הזה ישנן הוצאות והכנסות בלתי צפויות שיש להתאימן לתקציב הבא. בנוסף, מקשה הדבר גם על תכנון תקציבי לטווח ארוך.