באג בדיוטי פרי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
באג בדיוטי פרי. ארכיון | צילום: חדשות 2

חנויות רשת האלקטרוניקה והמחשבים "באג" בדיוטי פרי נסגרו בחשד להונאת מכס שנמשכה שנתיים. אנשי רשות המסים פשוט על החנות אתמול (ד') בבוקר בתום חקירה שהתנהלה מספר חודשים שהעלתה כי רשת באג נהגה על פי החשד למכור מוצרים שחייבים במכס ולהציגם כאילו הם פטורים ממנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השיטה עבדה כך: על פי חוק כל מוצר שעולה יותר מ-200 דולר לא יכול להישאר בארץ אלא צריך לטוס יחד עם הקונה. עם זאת, רשת "באג" נהגה על פי החשד לפצל חשבוניות על מוצרי יקרים כך שהיא תוכל לשמור אותם במחסניה כמוצרים פטורים ממכס.

על פי החשדות ברשות המסים, כשהלקוח היה חוזר ארצה ואוסף את מוצריו, הוא היה יכול לעבור איתם במכס באריזה שנראית כפטורה ממכס בניגוד לחוק. על פי החשד, הונאה זו נמשכה במשך שלוש שנים ומימדה הכספיים עדיין לא ברורים.

רשות המסים הגישה בקשה לבית המשפט בראשון לציון בבקשה לעצור ולהוציא צו עיכוב יציאה מהארץ על מנהלי הרשת ובעליה. רק בנובמבר 2009 נסגרה חנות החשמל של "באג" בנתב"ג בעקבות חשד של המכס כי נמכרות בה סחורות גם לאזרחים שאינם טסים לחו"ל, חברת "באג" מסרה אז כי מדובר במקרה נקודתי.מנכ"לית חברת באג ומנהל החנויות של החברה בדיוטי פרי נעצרו.

מבקשת המעצר עולה כי מנהל החנויות הודה בחקירתו כי הדבר נעשה על פי ידיעתה ובשיתוף פעולה מלא של מנכ"לית החברה. מרשות המסים נמסר כי הוא הודה כי נהלי המכס בנושא ידועים לו היטב וכי בפעילותם זו נעברו עבירות מול המכס בנתב"ג. החשודה מסרה בחקירתה כי ידועים לה היטב נוהלי המכס לגבי שמירת טובין במחסני הפטור שמור, וכי היא מאשרת את גרסת החשוד לגבי הפיצול ומאשרת כי בפועל נמכרו עגלות על כל מרכיביהן כמקשה אחת וכנ"ל לגבי קונסולות המשחק, אך סירבה להודות שהדבר בוצע על מנת להונות את המכס. בהתאם להחלטת השופטת שרית זמיר שוחררו החשודים תחת מגבלות, דרכונם הופקד במשרדי היחידה החוקרת.

מחברת "באג" נמסר בתגובה כי "מדובר בחשדות שאין בהם מן הממש. לכל היותר מדובר במחלוקת בעלת אופי אזרחי, הנוגעת לשני פריטים שהיקף המכירות שלהם זניח בהיקף הפעילות הכולל ושאופן מכירתם נעשה בשקיפות מלאה כלפי הרשויות. באג דיוטי פרי תשמח לשתף פעולה עם הליך הבדיקה והיא סמוכה ובטוחה שבתום ההליך יתברר שאין בחשדות מאומה".