נשיא המדינה שמעון פרס נאם הבוקר במושב הפתיחה של ועידת ישראל עסקים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. "איש אינו יודע כמה זמן יימשך המשבר, אבל ברור שהשנה הקרובה תהא שנה מכרעת", אמר פרס. "רבע מהזמן ישראל מצויה במערכת בחירות ובהרכבת ממשלה".

פרס אמר כי "צריך לנקוט בצעדים הדרושים כדי שהחיסכון - כולל קרנות הפנסיה וקופות הגמל - לא יתנדף ברוח". עוד בהקשרן של הקופות והקרנות, ציין הנשיא כי "אם הן יגיעו לפשיטת רגל, תגדל האבטלה, וייגזל כספם של החוסכים בקופות הגמל והפנסיה. המדינה צריכה להתייצב לימין הקופות ולימין החוסכים שכספם לא ירד לטמיון".

השיטות בהן לדעת פרס ניתן להשתמש הן פריסת חובות, הגדלת הגרעון באופן מבוקר והורדת הריבית, "ולפנות מאידך לכל המעסיקים בישראל שלא ימהרו לפטר, שיתנו חופשות ללא תשלום או עבודה חלקית. שיצאו מתוך הנחה שבכוחנו לגבור על המשבר ולא להישבר על-ידו".

"עליית הנפט - הזדמנות"

הנשיא עוד ציין כי על הממשלה להגדיל באופן ניכר את תקציב המדען הראשי - למעלה מהגידול בסך 200 מיליון שקל אותו אישרה, אולם "אם לא תגדיל אותו בלפחות מיליארד שקל, שוב נראה צמצומים ופשיטות רגל. על כל שקל שניתן למדען - המגזר התעשייתי יכול לגייס שניים עד שלושה שקלים נוספים וכל השקעה של שקל בהיי-טק מייצרת 6 שקלים כתוספת לתל"ג (תוצר לאומי גולמי)".

פרס ציין שתוספת כזו עשויה למנף קרנות דו-לאומיות, עם מדינות כמו סין הודו, קוריאה וברזיל. כן הוא מעריך כי התוספת עשויה להחזיר לישראל חוקרים ישראלים השוהים בחו"ל.

הנשיא התייחס לעליית מחירי הנפט כהזדמנות. "נפט לא מייצרים. נפט מגלים. העניים משלמים והעשירים מתעצמים", אמר. "ישנן אלטרנטיבות. אפשר לחסוך סכומי עתק על-ידי רציונאליזציה של הרגלי צריכה. בישראל ישנם ניסיונות מעוררי תקווה, הו בתחומי החיסכון באנרגיה והן בייצור אנרגיה חלופית", והתייחס לפרוייקט המכונית החשמלית של שי אגסי.