בר-און: חבילת צעדים לקראת המיתון (צילום: רויטרס)
אופטימי. בר-און (חדשות 2) | צילום: רויטרס

ראשי המשק הישראלי התכנסו היום בלשכתו של שר האוצר, רוני בר-און, בתל אביב על מנת לדון במשבר הכלכלי הנוכחי, השלכותיו על המשק הישראלי ובעיקר במדיניות הכלכלית הנדרשת על מנת למנוע את כניסת המשק הישראלי למיתון.

לפגישה הגיעו בכירי האוצר ביניהם מנכ''ל המשרד, ירום אריאב, הממונה על אגף התקציבים, רם בלינקוב, החשב הכללי, שוקי אורן והממונה על שוק ההון, ידין ענתבי. בנוסף נוכח נציג של בנק ישראל, יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה, מנואל טרכטנברג, פרופ דני צידון ופרופ' רפי מלניק. מטעם המגזר העסקי השתתפו נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, נשיא לה''ב, יהודה טלמון, נשיא לשכות רואי חשבון, ראובן שיף, ונשיאי התאחדות הקבלנים והמלונאים. לצידם ישב גם יו''ר ההסתדרות, עופר עיני.

שר האוצר אמר במפגש כי "אנו מגבשים חבילת צעדים להתמודדות עם ההאטה הצפויה בקצב הצמיחה במשק". השר הוסיף כי בין יתר הכיוונים שנבחנים במשרד האוצר נמנים האצת תהליכים מעודדי צמיחה שעוגנו בתקציב 2009, פעילות בתחום התשתיות, שוק העבודה, האצת שינויים מבניים והסרת חסמים בירוקראטיים בתחומים החיוניים לצמיחת המשק. "המטרה העומדת לנגד עינינו היא הפעלה זהירה, מדודה, רלוונטית ואחראית של צעדים שיקלו על התמודדות המשק עם האתגרים העומדים בפניו ויזרזו תהליכים מעודדי צמיחה" אמר השר.

השר ציין כי התמודדותו של המשק עם ההתפתחויות הפיננסיות עד כה הוכיחו את בגרותו וחוסנו של המשק. "אינני שולל התערבות. זהו חלק מרכזי מאחריותי כשר אוצר", אמר, "לא אהסס לפעול אך אעשה זאת רק במקרים בהם יוכח קיומו של כשל שוק רלוונטי המחייב יוזמה ממשלתית ממוקדת ואפקטיבית".

עוד אמר בר-און כי "בתקופה הקרובה נידרש לאתגר החשוב של אישור תקציב 2009 במליאת הכנסת ובוועדותיה. קיימת חשיבות בשמירה על עקרונות התקציב הנשענים על מדיניות פיסקאלית אחראית, הקצאה ניכרת של משאבים תוספתיים לתשתיות ותחומים מעודדי צמיחה בצד הובלת מהלכים נרחבים לעידוד הצמיחה תוך צמצום פערים".