נקנס בשל גירעון ניכר. ברקת (צילום: AP)
שווי של 450 מיליון שקלים, ברקת | צילום: AP

כמו בכל שנה, בחן המגזין הכלכלי "פורבס" את הונם של נבחרי הציבור הישראלים. בין עשרת המובילים נמצאים גם ראש הממשלה נתניהו ושני חבריו לממשלה - השרים יאיר לפיד ונפתלי בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הרשימה פותח ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, שהונו נאמד בלא פחות מ-450 מיליון שקלים. את מרבית הונו עשה ברקת עוד בטרם נכנס לחיים הציבוריים, כשהשקיע יחד עם אחיו סכום של 400 אלף שקלים בחברת ההיי-טק "צ'ק פוינט" - שנסחרת בבורסה ושוויה מוערך בכ-10 מיליארד שקלים.

מיד אחריו נמצא ברשימה חבר הכנסת הטרי אראל מרגלית ממפלגת העבודה, עם שווי מוערך של 220 מיליון שקלים. מרגלית חתום על לא מעט הנפקות ענק ואקזיטים ישראליים שנרשמו בישראל בשני העשורים האחרונים בשווי מוערך של כ-17 מיליארד דולרים. העסקה האחרונה עליה חתום חבר הכנסת, בשווי 400 מיליון דולר, התרחשה לאחר שאראל התמנה לתפקיד הציבורי.

הדירוג
הדירוג | צילום:
נכנסו לרשימה: נתניהו, בנט ולפיד
נכנסו לרשימה: נתניהו, בנט ולפיד | צילום:

את המקום השלישי ברשימה היוקרתית תופס שר האנרגיה סילבן שלום. על פי הערכות המגזין, רוב הונו של השר מגיע מהכנסותיה של אשתו אשת התקשורת ג'ודי ניר מוזס שלום. מיד אחרי ברשימה נמצא שר החקלאות יאיר שמיר (ישראל ביתנו), שהונו נאמד ב-65 מיליון שקלים. גם הונו של חבר הכנסת מאיר שטרית ממפלגת התנועה, שמוערך ב-57 מיליון שקלים, הגיע ברובו מאשתו.

שווי ההון של ראש הממשלה בנימין נתניהו מוערך ב-41 מיליון שקלים - והוא נכנס למקום השישי ברשימה. חלק נכבד מהונו עשה נתניהו מהרצאות שנתן בין שתי הקדנציות שלו כראש ממשלה. מיד אחריו מדורגים בזה אחר זה חבריו לקואליציה - שר הכלכלה נפתלי בנט ושר האוצר יאיר לפיד.

השר בנט הוא הפוליטיקאי הצעיר ביותר ברשימה עם הון שמגיע ל-25 מיליון שקל. מיד אחריו, במקום השמיני ברשימה נמצא השר לפיד ששוויו מוערך ב-22 מיליון שקל. הונו של שר האוצר מורכב משכר שקיבל בתפקידיו העיתונאיים, כמו גם ממכירת ספריו ומהרצאות שנתן. למרות הערכות השווי, כשלפיד נשאל על אמיתות הדיווח הוא ענה "הלוואי".

"פורבס" חשף גם את הצהרת ההון של שר המדע יעקב פרי מ"יש עתיד" - 19 מיליון שקלים. פרי, שהיה בעבר ראש השב"כ, ספג לא מעט ביקורת כשאמר בריאיון שהוא קרוב יותר למעמד הביניים מאשר לעשירי הארץ. את העשירייה הראשונה ברשימה סוגר חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג, ששווה על פי הדירוג 10 מיליון שקלים.