התכנית קרסה יחד עם המו"מ. נתניהו ואבו מא (צילום: רויטרס)
נתניהו ואבו מאזן. הכסף הולך לפלסטינים | צילום: רויטרס

דווקא בתום יום הנכבה והמהומות האלימות בכל הגזרות, החליטה ישראל להעביר לרשות הפלסטינית את כספי המיסים שהעברתם הוקפאה לאחר חתימת הסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח. שר האוצר יובל שטייניץ הורה על סיום הקפאת כספי המיסים והמכס לרשות הפלסטינית בהיקף של 300 מיליון שקל, זאת בעקבות קבלת הבהרות בנושא לאחר דחייה בת שבועיים בהזרמת הכספים, שהוגדרה ע"י שטייניץ כ"הוצאת כרטיס צהוב לרשות הפלסטינית".

בפגישה שהתקיימה הלילה בהשתתפות נציגי משרד האוצר ונציגי הרשות הוחלט על העברת כספי המיסים של חודש מאי בימים הקרובים. במשרד האוצר אוצרים כי אנשי הרשות התחייבו שלא להעביר את הכספים לפעילי חמאס או לטובת פעילות טרור, וכי "לא יהיה כל שינוי בדפוסי הטיפול בכספים ביחס למה שהיה נהוג עד כה".

"אם יהיה צורך נוציא גם כרטיס אדום", אמר שטייניץ, "אולם כיוון שבינתיים, ארגון חמאס לא לוקח חלק פעיל בהתנהלות הרשות הפלסטינית, נשחרר את הכספים". שטייניץ הבהיר שבמידה ובחודשים הקרובים תקום ממשלה אחדות בשיתוף הפת"ח והחמאס, או במידה ויחולו שינויים לרעה בדפוסי ההתנהלות של הרשות הפלסטינית בכל הנוגע לטיפול בטרור, ישראל עלולה "להוציא כרטיס אדום" ולמנוע את העברת הכספים בשנית, כפי שנהגה במקרים דומים בעבר.

נזכיר כי לאחר ההודעה על חתימתו של הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני בין הפת"ח לחמאס, החליט שטייניץ בגיבויו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעכב את העברתם של כספי המיסים שישראל גובה עבור הפלסטינים במעברי הגבול ובנמלים.

בקדימה מיהרו להגיב למהלך של שטייניץ, ואמרו הבוקר כי "נתניהו שוב מזגזג ומביך את ישראל. דבר לא נותר מאיומיו ומהצהרותיו כנגד העברת כספי הרשות, מלבד הרחבת הבור המדיני אליו הוביל את ישראל והמבוכה על התנהלותו הכושלת. בקדימה מציעים כי לאחר שנתניהו התקפל בנושא כספי המיסים לטובת הפלסטינים הגיע הזמן שיתקפל עם כספי המיסים לטובת הישראלים. אם כבר לזגזג אז לזגזג לטובת האזרחים שלך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק