רעידת אדמה בבנק לאומי: אחרי 17 שנה, הודיעה היום גליה מאור לדירקטוריון הבנק שהתכנס לישיבה שגרתית כי בכוונתה לפרוש מתפקידה ברבעון השני של 2012, זאת בשל מה שהגדירה "תחושת מיצוי". הנושא לא הופיע במקור על סדר היום.

מאור, שתחגוג בחודש הבא את יום הולדתה ה-69, מכהנת כמנכ"ל בנק לאומי מאז אוגוסט 1995 ועם פרישתה תכהן בתפקידה כמעט 17 שנים. יו"ר בנק לאומי דוד ברודט יקים כעת ועדת איתור שתמליץ על מחליפה של מאור.

"בשלה בי ההחלטה לסיים את תפקידי"

"עתה, לאחר שההנהלה סיימה את הכנת תכנית העבודה הרב שנתית וכאשר אני בטוחה ביכולת הצוות הקיים ליישם ולבצע את התכנית בהצלחה, בשלה בי ההחלטה לסיים את תפקידי", מסרה מאור בהודעה שפרסמה. ההודעה הפתיעה את בכירי הבנק והמערכת הבנקאית, ומלבד עו"ד דליה טל חברתה הקרובה,  וכן היו"ר דוד ברודט, איש לא ידע מההחלטה. עד לפני שבועיים, עוד הכחישה מאור נמרצות כל כוונה לעזוב.

מאור נחשבת למנכ"לית חזקה, אסרטיבית שהנהיגה את הבנק תוך שהיא בונה סביבה הנהלה חזקה ומגובשת. תחת ניהולה הפך לאומי בשנים האחרונות שוב לבנק הגדול בישראל כאשר במהלך המשבר של 2008 - לאומי כמעט ולא נפגע.

האיום סוכל, אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
רעידת אדמה בבנק לאומי | צילום: רויטרס"לא ניתן להפריז בתרומתה של מאור להתפתחותו, צמיחתו ושגשוגו של בנק לאומי", אמר דוד ברודט והוסיף כי "מאור היא מודל לניהול שאין שני לו. מודל המשלב חזון וראיה ארוכת טווח עם מקצועיות, בקיאות בפרטים ויכולת יישום יוצאת דופן. אין ספק שהיא מותירה אחריה מורשת מפוארת".

רוסק-עמינח נגד חזקיהו

המועמדת העיקרית להחליף את מאור היא מספר 2 בבנק, המשנה הבכיר למנכ"לית רקפת רוסק-עמינח, המכהנת כראש החטיבה העסקית מזה שמונה שנים. רוסק-עמינח, בעבר בת טיפוחיה של מאו,  קיבלה את תפקיד המשנה הבכיר לפני חצי שנה ונהנית מתמיכתה הכמעט גלויה של מאור לתפקיד. ההערכות הן כי לרוסק-עמינח סיכויים גבוהים מאוד להחליף את מאור והיא המועמדת הפנימית המובילה לתפקיד מנכ"ל לאומי הבא. אחד מתומכיה החשובים של רוסק-עמינח הוא רו"ח גד סומך והיא תהנה מתמיכת רבים מראשי המגזר העסקי. רוסק-עמינח היא גם ידידה אישית של הבעלים של החברה לישראל עידן עופר, ובעלה תא"ל ראם עמינח הוא היועץ הכספי לרמטכ"ל.

מול רוסק עמינח יתמודד כמעט בוודאות המפקח על הבנקים לשעבר, רוני חזקיהו, שיקבל את תמיכתו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. חזקיהו, לשעבר בכיר בבנק דיסקונט ובבנק הפועלים היה המפקח הראשון שצמח במערכת הבנקאית ונחשב למפקח מצוין. השבוע הוא סיים את שנת הצינון שלו והערכות כי יצטרף לעסקי האנרגיה של קבוצת דלק בתפקיד בכיר.

שמותיהם של שלושה בנקאים אחרים עולים להחליף את מאור: שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח ולשעבר ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים והחשב הכללי באוצר; יונה פוגל, מנכ"ל פז, שהיה ראש החטיבה הבנקאית בלאומי ובן טיפוחיה של מאור עד להגעת רוסק עמינח; וגיורא עופר, עד לפני שנה מנכ"ל בנק דיסקונט. לפני עזיבתו לדיסקונט בשנת 2001 עשה עופר שורה של תפקידים בלאומי והיה חבר הנהלה. לגבי שלושתם אין ודאות כי יתמודדו כל אחד מסיבות שונות, ובכל מקרה סיכוייהם נחשבים לנמוכים בהשוואה לחזקיהו ורוסק עמינח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק