קנס היסטורי (צילום: Andrii Didenko, 123RF)
שקלה למכור מידע של משתמשיה | צילום: Andrii Didenko, 123RF

מסמכים חסויים חשפו: הרשת החברתית פייסבוק שקלה לחייב חברות עבור גישה למידע של משתמשיה - בניגוד למדיניות החברה לפיה היא לא מוכרת מידע על משתמשים. המסמכים החסויים חשפו תכתובות מייל פנימיות בין השנים 2012-2014, שהגיעו לידי הוול סטריט ג'ורנל, ונוגעים לתביעה משנת 2015 של חברה בשם Six4Three, שטענה שפייסבוק מונעת תחרות ומתעדפת חברות מסוימות על פני אחרות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפי האימיילים, עובדי החברה אף שקלו לעודד חלק מהמפרסמים ברשת החברתית להוציא יותר כסף בתמורה לגישה למידע רב יותר. באחד מהאימיילים עובד הציע להפסיק את הגישה למידע לכל האפליקציות שלא משלמות לפחות 250 אלף בשנה עבור גישה לדאטה.

באימייל משנת 2013 הוזכרה חברת אמזון, כשאחד מעובדי פייסבוק כתב כי בקרוב אמזון תקבל פחות גישה לדאטה, ועובד אחר השיב "נצטרך לקיים שיחה מאכזבת עם אמזון, או שיחה אסטרטגית". בהתכתבות נוספת, עובדי פייסבוק העלו לכאורה את האפשרות להציע לאפליקציית ההיכרויות טינדר להשתמש במידע שאפליקציות אחרות ייחסמו מלהשתמש בו.

בפייסבוק אכן אישרו כי בחברה נערכו בעבר דיונים פנימיים לגבי גביית תשלום תמורת מידע, כדי להבין איך לבנות עסק יציב. בחברה טענו כי לבסוף החליטו שלא לחייב חברות עבור דאטה, וכי האימיילים שנחשפו הם רק חלק מהסיפור, ומוצגים ללא הקשר ובצורה מטעה, מכיוון שהם מכילים פרטים רגישים מבחינה אסטרטגית ועסקית. מחברת Six4Three לא התקבלה תגובה לטיעונים אלה.

דמיאן קולינס, יו"ר וועדת הדיגיטל, המדיה, התרבות והספורט של בית הנבחרים באנגליה, אמר כי יחשוף את המסמכים בשבוע הבא לאחר שיסיר מהם מידע אישי.