פרופ' אמיר ירון
המינוי אושר, פרופסור אמיר ירון | צילום: מתוך אתר אוניברסיטת וורטון, חדשות

מינויו של הפרופסור אמיר ירון, בן 54, לתפקיד נגיד בנק ישראל אושר היום (חמישי) סופית בוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג. הוועדה ציינה בהודעתה כי הוגשו לה שתי השגות הנוגעות למועמדותו של ירון, אך עניינן אינו בתחום טוהר המידות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לצורך בדיקת הנושאים שבתחום סמכותה פרסמה הוועדה בראשות השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג הודעה לציבור לפיה מוזמן כל אדם שבידיו עובדות העשויות, לדעתו, לסייע לבדיקת הוועדה, לפנות אליה לכתובת שנמסרה. הודעה זו הביאה לשתי השגות על המינוי, שאין עניינן בטוהר המידות.

בהודעת הוועדה נכתב כי היא קיבלה את תשובותיו של ירון לשאלון שהכינה ואת קורות חייו, ובנוסף הוא הופיע בפני הוועדה והשיב לשאלותיה. גם הנגידה היוצאת, ד"ר קרנית פלוג, הופיעה בפני הוועדה והשמיעה את דבריה, וראש הממשלה שלח מכתב לוועדה ובו פירט את עמדתו בנושא.

הנגידה היוצאת קרנית פלוג
הנגידה היוצאת קרנית פלוג | צילום: איל יצהר, גלובס, חדשות

בסיום ההודעה נכתב: "לאחר בדיקת כל המידע החליטה הוועדה כי לא מצאה פגם בפרופסור אמיר ירון מבחינת טוהר מידותיו וגם לא מצאה פגם מבחינת טוהר המידות שבשיקולים שעמדו בבסיס ההמלצה למנותו לנגיד בנק ישראל". ראש הממשלה נתניהו בירך על המינוי: "אני בטוח שפרופסור אמיר ירון יוביל את בנק ישראל באחריות ויסייע להמשך ההצלחה של כלכלת ישראל".

ראש הממשלה ושר האוצר יביאו את מינויו של פרופ' ירון לתפקיד נגיד בנק ישראל לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה.

פרופסור אמיר ירון, שמתגורר כיום בארה"ב, משמש כפרופ' למימון באוניברסיטת פנסילבניה (וורטון). מחקריו של ירון, שקיבל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב ודוקטורט מאוניברסיטת שיקגו, פורסמו בכתבי עת מובילים. המודל שיצר בנושא הון-סיכון הוגדר כ"רב השפעה בתחום".

בירך על המינוי, נתניהו
בירך על המינוי, נתניהו | צילום: החדשות

ירון נחשב למומחה לבנקאות ופיננסים, והוא נמנה על חברי הדירקטוריון של מכון אהרון למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי. ירון נחשב למומחה מוביל בתחום הכלכלה הפיננסית: הוא נודע בעיקר בשל מחקריו בנושא תמחור נכסים והשקעות.