פלוג וכחלון, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
פלוג וכחלון, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

התקבלה החלטה על זהות הנגיד הבא: לאחר סבב ריאיונות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון יכריזו היום (שלישי) בצהריים על הנגיד הבא. לפי ההערכות, המועמדים המובילים להחליף את קרנית פלוג הם מריו בלכר ואמיר ירון. המינוי יובא לאישור הממשלה: אם מינוי הנגיד לא יאושר עד לפרישת פלוג, סגניתה של פלוג – נדין בודו-טרכטנברג – תשמש כממלאת מקום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כהונתה של פלוג בתפקיד תסתיים בחודש הבא, לאחר שפלוג הודיעה לראש הממשלה שלא תבקש להאריך את כהונתה לקדנציה שנייה. אתמול החליטה שלא להעלות את הריבית במשק, בפעם האחרונה בכהונתה. בחודשים האחרונים ראיינו נתניהו וכחלון מספר מועמדים לתפקיד: פרופ' אמיר ירון, פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר.

מריו בלכר בן ה-70, שעמד בעבר בראש הבנק המרכזי של ארגנטינה, מילא תפקידים בכירים בקרן המטבע הבינ"ל ובבנק העולמי. בלכר התפטר מהבנק המרכזי של ארגנטינה ב-2002 בגלל חוסר הסכמה עם שר הכלכלה המקומי.

אמיר ירון בן ה-54, שמתגורר כיום בארה"ב, משמש כפרופ' למימון באוניברסיטת פנסילבניה (וורטון). מחקריו של ירון, שקיבל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב ודוקטורט מאוניברסיטת שיקגו, פורסמו בכתבי עת מובילים. המודל שיצר בנושא הון-סיכון הוגדר כ"רב השפעה בתחום".

פלוג כיהנה בתפקיד במשך חמש שנים: לאורך כהונתה נרשמו מספר עימותים ומחלוקות עם שר האוצר משה כחלון, בחודש מרס האחרון השר כחלון החליט למנות ועדת איתור למציאות מחליף לנגידה פלוג. בבנק תקפו את ההחלטה ואמרו כי עצמאות הבנק תיפגע. הרקע לעימות נובע בחלקו מהדוח השנתי של הבנק המרכזי, שבו הוא והנגידה פלוג בראשו מתחו ביקורת על פרויקט הדגל של שר האוצר, "מחיר למשתכן".

מועמד מוביל. מריו בלכר (צילום: חדשות 2)
מועמד מוביל. מריו בלכר | צילום: חדשות 2

מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר, עם החלטת פלוג לסיים את תפקידה, כי "רה"מ מודה לד"ר קרנית פלוג על שירותה המסור בתפקיד - ומעריך מאוד את תרומתה לכלכלת ישראל".

בבנק ישראל טענו כי מתנהלת מתקפה משולחת רסן של משרד האוצר נגדם. בכירים בבנק אמרו: "העובדה שכחלון מאיים על הנגידה מיד לאחר פרסום ביקורת נגדו היא מאוד בעייתית. מנסים לפגוע בעצמאות בנק ישראל ולהכתיב את הדוחות שלו. זה מסר לנגיד הבא: תיבחר רק אם תהיה 'יס מן' של שר האוצר".