ועדת החקירה תזמן 2 מחברות הביטוח הגדולות (צילום: חדשות)
ועדת החקירה תזמן 2 מחברות הביטוח הגדולות | צילום: חדשות

ועדת החקירה הפרלמנטרית שבוחנת את התנהלות מתן ההלוואות לטייקונים, לא מסתפקת בחקירת הבנקים בלבד. הוועדה בראשות חבר הכנסת איתן כבל, החלה בבחינת התנהלות הבנקים אל מול הלווים הגדולים ומשם עברה לבחינת הרגולטורים הבכירים. כנראה שהחקירות העלו חשש באשר לעומקה ורוחבה של הבעייתיות במערכת הפיננסית, ואמש (רביעי) זימנו בוועדה 3 מהגופים המוסדיים הגדולים במשק, לדיונים שייערכו בסוף דצמבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי פרסומי סדר היום בוועדה, המנהלים שיזומנו לחקירות הם מנהלי חברות הביטוח מגדל וכלל ביטוח, ומנהלי בית ההשקעות פסגות. עם זאת נראה כי הוועדה לא מתכננת לזמן בתי השקעות אחרים או חברות ביטוח נוספות. גורם בשוק ההון התייחס לעובדה זו: "הזימונים תמוהים. בעיקר תמוה שבחרו לדלג על עוד חברות ביטוח גדולות. זה עשוי ללמד שהזימונים נקבעים שלא על פי אמות מידה מקצועיות".

רבים מהמנהלים שיובאו בפני הוועדה כיהנו בעבר בתפקידים ציבוריים בכירים: יו"ר הדירקטוריון בחברת הביטוח "מגדל" הוא פרופ' עודד שריג, שכיהן בעבר כממונה על שוק ההון. גם יו"ר הדירקטוריון של בית ההשקעות "פסגות", מיכל עבאדי בויאנג'ו, כיהנה במשרדי האוצר בעברה, כחשבת הכללית.

ועדת החקירה הוקמה על מנת לבחון את מחדלי הסדרי האשראי לטייקונים משנת 2003 ואילך. השאלה המרכזית עליה מנסים לענות בוועדה היא כיצד אישרו הבנקים הלוואות לחברות ענק שלא יכלו לעמוד בהן ולבסוף פשטו את הרגל, כמו קבוצת IDB שבראשה ישב נוחי דנקנר.