הנגיד הבא - פרופ' אמיר ירון: כפי שנחשף בחדשות Online, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בחרו בפרופ' אמיר ירון כמועמדם לתפקיד הנגיד הבא של בנק ישראל. נתניהו הציג היום את מועמדותו של ירון, אותו הגדיר כ"אחד המומחים הגדולים בעולם לכלכלה פיננסית". מועמדותו של ירון בן ה-54 תוגש לאישור הוועדה למינוי בכירים וגם לאישור הממשלה, על מנת שיחליף את קרנית פלוג שפורשת מתפקידה לאחר חמש שנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ההתלבטות הייתה קשה ורצינית", ציין נתניהו, "אני שמח לבשר היום שהחלטנו שפרופסור אמיר ירון מארה"ב הוא המתאים ביותר להיות נגיד בנק ישראל. אני מוכר כמי שחושב שצריך לחפש את הכשרונות הגדולים ביותר ברחבי העולם - חובתנו לחפש תמיד את הכשרונות הגדולים ביותר המצויים בשטח. שמחתי מאוד שהפרופסור נענה לבקשה של שר האוצר ושלי".

נתניהו הודה לנגידה פלוג על "שירות מסור ומצוין" והדגיש את הצורך בעצמאותו של הנגיד: "אני מאמין שפרופסור ירון יוביל את מדינת ישראל בהבנה של הכלכלה בהצלחה גדולה ויאפשר את היציבות של המערכת הפיננסית הישראלית. המערכת הזו צמחה בעשור האחרון, אחרי משבר גדול. אני בטוח שהיא תמשיך לעמוד באתגרים הללו ולאפשר צמיחה".

נתניהו הדגיש כי פרופ' אמיר מכהן כפרופסור למנהל עסקים והתפרסם במחקרים בתחום המקרו ומתמקד בסיכונים בטווח ארוך: "המודל שלו זכה בפרסים והשפיע על הזוכה בפרס נובל ב-2013 שהשתמש במחקר שלו". נתניהו ציין כי ירון משמש כחוקר אורח באוניברסיטאות מובילות בעולם, בקרן המטבע העולמית וגם בבנק ישראל: "לא פחות חשוב - הוא שירת כחמש שנים כקצין באגף היועץ הכלכלי לרמטכ"ל. שמרנו על קשרים רצופים בכל השנים הללו".

פלוג וכחלון, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
פלוג וכחלון, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

שר האוצר משה כחלון הוסיף: "היו ארבעה מועמדים מצויינים והייתה בחירה קשה, התלבטנו - רצינו לסיים לפני החגים. נעשתה פה עבודה יסודית ואחראית. התפקיד שלנו הוא להתסכל קדימה - אנחנו לא בוחרים נגיד שיפתור את המשבר של 2018 אלא אם יהיה משבר ב-2024 הוא יהיה האדם המתאים ופרופ' ירון הוא האדם המתאים".

לדברי שר האוצר, "כלכלת ישראל הגיעה להישגים שלא ידענו כמותם. עם המינוי אני מאחל לו שהוא ימשיך איתנו ושהוא יהיה חלק מהמהפכה שנוצרת פה. אנחנו לא עוצרים כאן - נמשיך לחזק את הכלכלה". כחלון, שידע מחלוקות רבות עם הנגידה קרנית פלוג, הוסיף: "אני רוצה להודות לקרנית פלוג על שלוש וחצי שנים של עליות ומורדות. היא מילאה את התפקיד שלה ואני מודה לה מעומק הלב ונאחל לה הצלחה בהמשך הדרך".

_OBJ

הנגידה פלוג שוחחה עם ירון ובירכה אותו לרגל מינויו. כמו כן אמרה כי הוא לרשותו עומדת בבנק ישראל נבחרת מקצועית ומסורה של הנהלה ועובדים, שתסייע לו להמשיך לנהל מדיניות מוצלחת לטובת המשק הישראלי.

לטובת פרופ' ירון עמדו שני יתרונות בולטים: חיבתו של נתניהו למינויים חיצוניים עם ניחוח בינלאומי - והעובדה שהוא מרוחק משוק ההון המקומי ולא מקורב לאנשי עסקים מובילים. אם מינוי הנגיד לא יאושר עד לפרישת פלוג בחודש הבא, סגניתה של פלוג – נדין בודו-טרכטנברג – תשמש כממלאת מקום.

אמיר ירון, שמתגורר כיום בארה"ב, משמש כפרופ' למימון באוניברסיטת פנסילבניה (וורטון). מחקריו של ירון, שקיבל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב ודוקטורט מאוניברסיטת שיקגו, פורסמו בכתבי עת מובילים. המודל שיצר בנושא הון-סיכון הוגדר כ"רב השפעה בתחום".

ירון נחשב למומחה לבנקאות ופיננסים ומלמד בבית הספר וורטון למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה. כמו כן הוא נמנה על חברי הדירקטוריון של מכון אהרון למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי. ירון נחשב למומחה מוביל בתחום הכלכלה הפיננסית: הוא נודע בעיקר בשל מחקריו בנושא תמחור נכסים והשקעות.

כהונתה של פלוג בתפקיד תסתיים בחודש הבא, לאחר שפלוג הודיעה לראש הממשלה שלא תבקש להאריך את כהונתה לקדנציה שנייה. אתמול החליטה שלא להעלות את הריבית במשק, בפעם האחרונה בכהונתה. בחודשים האחרונים ראיינו נתניהו וכחלון מספר מועמדים לתפקיד בהם פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר.