שר האנרגיה יובל שטייניץ (צילום: Alex Kolomoisky/flash 90, חדשות)
"תוכנית דרמטית". שטייניץ | צילום: Alex Kolomoisky/flash 90, חדשות

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג היום (שלישי) את יעדי משק האנרגיה עד לשנת 2030 ואת התכנית של משרדו בנושא. "מדובר בתוכנית עם שינוי הגדול ביותר במשק האנרגיה הישראלי", אמר שטייניץ שהגדיר אותה כ"תוכנית הצלה" למשק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

עיקרי התוכנית הם שהחל מ-2030 ייאסר יבוא של מכוניות הפועלות בבנזין או סולר, יופסק לחלוטין שימוש בפחם לצורך ייצור החשמל, והתעשייה תתחבר לגז טבעי. כך שתוך 12 שנה המטרה היא גמילה מוחלטת של המשק מדלקים מזהמים.

"התברר לי שאנחנו בדרך לקטסטרופה סביבתית ובריאותית, אנחנו הולכים להפוך תוך 20 שנה למדינה הצפופה ביותר במערב", פתח השר את הצגת התוכנית. "ב-2040 התחזית מדברת על 6 מיליון מכוניות, 13 מיליון תושבים, ייצור חשמל יגדל פי 2, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם אנו לא צועדים לתהום סביבתית בריאותית ולא נחנוק את עצמנו תוך 10-20 שנה ונצטרך לחיות מאחורי הפילטרים והמסננים ולשים מסכות כמו תושבי בייג'ין".

היעד בתחום החשמל על פי התכנית הוא 80% גז טבעי ו-20% או יותר מתחדשות ב-2030, תוך סגירה סופית של התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון. בתעשייה המטרה היא ש-95% מהאנרגיה והקיטור הנדרשים ייוצרו בגז טבעי החל מ-2030 . בתחבורה היעד הוא מעבר הדרגתי למכוניות חשמליות ומשאיות גז טבעי, והטלת איסור מוחלט על יבוא מכוניות בדלקים מזהמים החל מ-2030.

שטייניץ אמר עוד כי "מדובר בתוכנית הדרמטית ביותר אי-פעם במשק האנרגיה בישראל שללא התקדמות במתווה הגז, התוכנית הזאת היית בלתי אפשרית. אם נמשיך בכוח האינרציה להשתמש בדלקים מזהמים, עם הגידול במספר מכוניות, מרוב ההתפתחות של המשק בסוף נגיע לתהום". התוכנית תובא לאישור הממשלה תוך כחודש ובמשרד האנרגיה מקווים שהיא תאושר עד סוף השנה.