הנהלת טבע פרסמה היום (חמישי) את תכנית ההתייעלות שלה לשנים הקרובות ובה נקבע בין השאר כי בישראל יפוטרו 1,700 עובדים עד שנת 2019, מתוך 14 אלף מפוטרים בכל רחבי העולם. בתגובה, עובדי טבע בירושלים, שם נקבע כי ייסגרו שני מפעלי החברה, פתחו במחאה והפרות סדר שכללו הבערת צמיגים וחסימות כבישים מחוץ למפעל בהר החוצבים. "מה שהיה עם הנכים? זה בקטנה - נבעיר את המדינה", קראו המפגינים. בעקבות הפרות הסדר הוזעקו למקום כוחות משטרה וכבאות, שפועלים למנוע את התפשטות האש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לדף הפייסבוק שלנו

על פי החלטת הנהלת החברה, היקף המפוטרים בירושלים נוגע לכ-900 משפחות. "התחושות מאוד קשות", סיפור ליאור קלימי, עובד בטבע זה 7 וחצי שנים, בשיחה לחדשות 2. גם רעייתו של קלימי עובדת 6 שנים בחברה.

מחאת העובדים בירושלים, אתמול
"נבעיר את המדינה" | צילום:

"עד לפני ההודעה שיצאה בשעה 14:00, לא ידענו שתבוא עלינו הגזירה הזאת", הוסיף קלימי. "נתנו לנו כל הזמן להרגיש שבירושלים לא יקרה כלום. מאז שאנחנו עם הבשורה הזאת, אשתי ואני בסערת רגשות. הבנתי מהיו"ר שסוגרים אותנו, אבל לא הייתה הודעה מתוקשרת שבה הסבירו לנו למה".

בהתאם לתכנית שנחשפה היום הוחלט על קיצוץ של 25% ממצבת כוח האדם של החברה בעולם, בהם כ-1,200 עובדים בישראל שיפוטרו בשנת 2018: כ-560 מתוכם עובדי מטה, 320 עובדי אתר טבע-ירושלים ו-185 עובדי מחקר ופיתוח. השאר יגיעו מיחידות טבע השונות. בנוסף, עד סוף שנת 2019, עם סגירת הפעילות של מפעלי הייצור בירושלים, יפוטרו כ-500 עובדים נוספים.

יגיעו ביום ראשון ויתבצרו עם הילדים
חוסמים כבישים ומבעירים צמיגים | צילום:

החברה הודיעה כי לא ישולמו בונוסים במהלך שנת 2017 וכי תוכנית ההתייעלות צפויה לחסוך לטבע כשלושה מיליארד דולרים עד סוף 2019. כמו כן, החברה מתכננת לסגור ולמכור "כמות משמעותית" של אתרי מחקר ופיתוח, מטה, ומשרדים ברחבי העולם - דבר שצפוי להביא לחיסכון נוסף בעלויות. לדברי ההנהלה, מרבית העובדים שיפוטרו יקבלו הודעה על כך בשלושת החודשים הקרובים, "במטרה להפחית את חוסר הוודאות, אנו מחויבים לבצע את התהליך באופן שקול ומהיר ככל האפשר".

המנכ"ל שולץ לנתניהו: "מתנצל באופן אישי"

עוד נקבע בתכנית כי לא יוענקו בונוסים והטבות והמשכורות יקוצצו דרמטית. הנהלת מפעל טבע-טק בנאות חובב הודיעה לעובדים שלא יהיו פיטורים. בעניין מפעל החברה בקריית שמונה וחברת ההפצה ס.ל.א הוחלט לפעול למציאת רוכש. "עסקים אלה אינם מיועדים לסגירה והעבודה בהם תימשך כסדרה", נמסר בהודעת החברה. כמו כן, יש כוונה לאתר רוכש עבור אתר טבע באשדוד. "במידה ולא נצליח בכך, נבחן את המשך פעילותו", צוין.

11 מפעלים נוספים יסגרו?
תכנית הקיצוצים נחשפת | צילום: רויטרס, חדשות

אחרי פרסום התכניות הדרמטית שיגר נשיא ומנכ"ל טבע, קאר שולץ, מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו התנצל בשם ההנהלה הקודמת על המצב העגום אליו נקלעה החברה. "אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה".
 
שולץ התחייב בפני נתניהו שישאיר את המטה העולמי של טבע בישראל, וכך גם את לשכתו. "אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך", הדגיש.

מכתבו של שולץ מגיע אחרי שנתניהו שוחח עמו הבוקר וביקש ממנו למזער ככל שניתן את הפגיעה בעובדים הישראלים. המנכ"ל אמר בשיחתו עם נתניהו שיעשה "מאמץ עליון" לצמצם את הפגיעה בעובדים.

לקריאת תכנית הקיצוצים העולמית של חברת טבע