בדרך להורדת מכסים משמעותית: שר האוצר משה כחלון כינס הבוקר (שני) מסיבת עיתונאים, בה הודיע על הורדת מכסים בקרוב - במטרה להוזיל מחירים בחנויות. "אני שמח לבשר על מהלך - 800 מיליון שקלים שחוזרים לאזרחים במסגרת תכנית 'נטו הוזלות', תזכרו את השם", הצהיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת התכנית יבוטלו מסי הקניה המוטלים על מוצרי אלקטרוניקה ויבוטלו המכסים המוטלים על צעצועים, מוצרי חשמל לבית, תמרוקים, ביגוד וטקסטיל ומוצרי תאורה. ביטול תשלום המכס על מוצרים אלו צפוי לחסוך מאות שקלים בשנה למשפחה. הורדת המכסים נועדה להוזיל עשרות מוצרי צריכה, כחלק מהתחרות מול הקניות ברשת - וחיזוק העסקים הקטנים.

מה תוזיל התכנית של כחלון?

בתחום מוצרי האלקטרוניקה, יבוטלו מסי קניה בעלות של 245 מיליון שקלים בשנה. במסגרת התכנית יבוטלו לחלוטין מסי הקניה על טלוויזיות, רמקולים, מסכי תצוגה, מכשירי וידאו, מקרנים, מגברים, מערכות הגברה, מיקרופונים, אוזניות, צגי LCD ועוד.

בתחום מוצרי החשמל יובטלו מכסים בכ-60 מיליון שקלים בשנה. המכסים על מקררים, תנורים לחימום המרחב, מחממי מים, תנורים לבישול חשמליים, מקפיא ביתי, מערבלי מזון, מסחטות לפירות וירקות - שעומדים כיום על כ-12% - יבוטלו. גם בתחום המנורות, הנברשות ומתאמי התאורה יבוטלו  מכסים בעלות של 61 מיליון שקלים בשנה.

חנות מוצרי חשמל, ארכיון
חנות מוצרי חשמל, ארכיון | צילום:

הוזלה נוספת נוגעת לתחום התמרוקים - לא יוטלו מכסים על תכשירי איפור, תכשירים לשמירה על העור, תכשירים לסינון קרני שמש או שיזוף, תכשירי מניקור ופדיקור, תכשירים לשיער ובהם שמפו, תכשירים לסלסול, סבונים מוצקים ומגבונים לחים וגם דאודורנטים.

בתחום הטקסטיל מדובר בביטול המכס הקיים, בשיעור של כ-6%, ועלותו 400 מיליון שקלים: במשרד האוצר צופים הוזלה של כלל פרטי הביגוד ובהם מעילים, שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות, חגורות, כפפות, גרביים, צעיפים, ג'ינסים, סוודרים וגופיות.

המכסים על צעצועים, שעומדים כיום על 12%, יבוטלו - בעלות של יותר מ-36 מיליון שקלים. במסגרת התכנית, לא יוטלו מכסים על משחקי וידאו, ציוד ספורט להתעמלות, בריכות שחיה ביתיות ובריכות לילדים, פריטים לחגיגות, משחקי שולחן, משחקי חברה, משחקי מטבעות או שטרות, נדנדות, תיאטרון נייד וקלפים.

צפו בהצהרה של כחלון (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות)
"פועלים לפי מדיניות ברורה" | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות

"היום אנחנו מתחילים מהלך חסר תקדים של הפחתת מכסים ומסי קנייה, מאז שנות התשעים לא בוצע מהלך בהיקף זה", הוסיף כחלון במסיבת העיתונאים במשרד האוצר.

"אנחנו מתכוונים לבטל מכסים על מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, ביגוד, טקסטיל, משחקי וידאו - כל מוצרי הצריכה. התכנית נוגעת בכיס של כל אזרח במדינה". לדברי כחלון, המהלך מתבצע "בהתחשבות מלאה בתעשייה. יהיה כמובן מהלך של שימוע ציבורי ונשמע את כולם".

"הייתה דרישה מאיתנו לפגוע בקניות באינטרנט אבל מצד שני ראינו שיש 500 אלף עסקים קטנים שנפגעים מזה, כי מי שקונה ברשת לא משלם מכס", נימק. "כדי לא לפגוע בעסקים הקטנים, החלטנו להוריד גם את המכסים לאפס והרפורמה תסייע ל-500 אלף בעלי עסקי קטנים ובינוניים ותוזיל את המחירים עבור הצרכנים".

"ראש הממשלה בחו"ל אבל הוא מעודכן"

"כדי להוזיל את המחירים, צריך לנקוט במהלכים אמיצים", הסביר שר האוצר. "אני מודה לכל הנהלת האוצר שלקחו חלק ברפורמה הזאת. אני רוצה להרגיע: אמנם ראש הממשלה בחו"ל אבל הוא מעודכן ואנחנו פועלים לפני מדיניות הממשלה - להוזיל מחירים ולהוריד מכסים ומסים - יש פה המשך ישיר למדיניות ברורה. יש אחריות מלאה על מסגרת התקציב - אנחנו מסתכלים על הדורות הבאים".

שר האוצר הסביר את הרקע למהלך: "במהלך 20 השנים האחרונות מעמד הביניים נשא ברוב הנטל וכרע תחת נטל כלכלי, עוד גזירות ומכסים וכל מה שתרצו - אנחנו משנים את המגמה תוך כדי שמירה על מסגרת תקציבית ואחריות תקציבית".

בחודש שעבר, בריאיון ששודר בחדשות סוף השבוע, אמר כחלון: "מה שאנחנו מתכוונים זה להפחית מכסים פעם אחת כדי לעזור ביוקר המחיה, והדבר השני זה הפחתת מס הכנסה למעמד הביניים שבאמת קורס תחת הנטל ומשלם הרבה מס וצריך לעזור להם".

כחלון הוסיף כי היעד הבא הוא להוזיל את המוצרים המיובאים. "זה מצב כלכלי טוב שיש לנו עודפי הכנסות", הסביר. "יהיו מוצרים שלא מיוצרים בארץ. אני לא רוצה להוריד מכסים, ומצד שני לסגור מפעלים במקומות עבודה. נשמור על הכחול לבן, נביא את המכסים".