כ-40 ראשי רשויות בצפון הארץ, מלווים בתושבים ופעילים, הגיעו היום (שני) לרחבת הכנסת במחאה על היעדר תכנית כלכלית עבור האזור, לאחר שהסיוע שהיה אמור להיות מועבר לגליל ולצפון קוצץ. חלקם נכנסו לאולם ועדת הכספים, בו נכח שר האוצר משה כחלון שהציג את עיקרי התקציב, ואף השליכו גלילי נייר טואלט לתוך האולם - לפני שהוצאו על ידי המאבטחים. כך נראתה המחאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אפילו לא נגעת בצפון, המדינה משתמשת בגליל", זעקה אחת המוחות לכחלון. "הממשלה מתנתקת מהגליל, היא לא רואה את הגליל אחרי שהיא משתמשת בו", אמרה מפגינה אחרת שהחזיקה גליל קרוע של נייר טואלט. פעילים של תנועת "שינוי כיוון" הם שנכנסו לישיבת הוועדה.

"שכחתם אותנו"

ברקע נשמעו קריאות להוציא את המוחים מהאולם, במיוחד לאחר שאחדים מהם השליכו את גלילי הנייר לתוך אולם הישיבות. "אנחנו לא רוצים לגור במרכז, רוצים לחזור לצפון, אבל אין לנו שירותי בריאות ותעסוקה – לאן נחזור?", הוסיפה תושבת נוספת. "איפה התשובה? אולי עכשיו תשימו לב סוף סוף".

אב לארבעה מהצפון זעם על העיכוב: "לרופא ילדים צריך לחכות שבוע, לתחבורה ציבורית צריך לחכות שש שעות". מוחה אחר הוסיף: "הפקרתם אותנו, שכחתם אותנו".

המחאה מחוץ למשכן, הבוקר (צילום: חדשות 2)
המחאה מחוץ למשכן, הבוקר | צילום: חדשות 2

שמעון ביטון, תושב אביבים ליד גבול לבנון, אמר כי "לא מעניין את השרים תושבי הצפון. כל מה שמעניין את הממשלה הזו זה עמונה. ראשי הרשויות תפסיקו לאכול את הלוקשים של השרים. הם עובדים עליכם. אתם לא בסדר העדיפויות של הממשלה הזאת".

"נמאס לנו מהפרזנטציות והמצגות וההבטחות", אמרה תושבת הגליל דרורה גביש. "צריך לעביר לנו את הכסף שנתניהו וכחלון הבטיחו. אנחנו שומעים פה את כולם מדברים על התאגיד אבל המצוקה האמיתית היא שלנו ואף אחד לא מקשיב. הגיע הזמן שכל הח"כים כאן ידאגו גם לנו. צריך ואפשר לעשות את זה ביחד. לא נפסיק את המאבק".  

שידור ישיר מוועידת הגליל (צילום: חדשות 2)
מה נשאר מההצעה? | צילום: חדשות 2

"את הממשלה הזאת מנהלים 200 אלף תושבי יהודה ושומרון והגיע הזמן שהממשלה תדאג גם לחבל ארץ נוסף, הגליל, שבו חיים יהודים, ערבים, מוסלמים, דרוזים", אמר ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר. "הגיע הזמן להזיז את גבול המדינה מקיסריה צפונה. המדינה לא נגמרת בקיסריה, היא מסתיימת בגבול הצפון אל מול החיזבאללה". 

"הצמיחה לא מגיעה לתושבי הצפון"

ח"כ זהבה גלאון ממרצ הגיבה למהומה והביעה הזדהות עם המוחים: "נתוני הצמיחה כרגע טובים ומרשימים, אבל למה כל הצמיחה הזאת טובה אם היא לא מגיעה לתושבי הצפון? מה שווה התקציב אם אתם ממשיכים להזניח את הגליל?".

גלאון הוסיפה כי הגליל הוא כיום "אזור מוכה אבטלה, עם תשתיות רעועות, שיעורי עוני גבוהים ושירותי בריאות עלובים. מתי תבינו שהצמיחה צריכה לחלחל גם לתושבי הגליל, ובכלל, לאזרח הקטן? האזרח הקטן קורס תחת יוקר המחיה המשתולל, ועבורו נתוני המאקרו והשמירה על היציבות הפיסקאלית לא רלוונטיים".

מחאת הצפון (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

חברי כנסת מהקואליציה, ביניהם גם מהבית היהודי, איימו כי אם לא יגיע הכסף המובטח לתכנית פיתוח הצפון, הם ישהו את הצבעותיהם עם הממשלה.

מאבק ראשי הרשויות נגד הממשלה, החל לפני חודשים רבים, כשהממשלה הבטיחה להזרים 18 מילארד שקלים לפרויקטים ותשתיות במסגרת התכנית הלאומית לפיתוח הצפון, אך הקצתה רק כמה מאות מיליונים בהצעת התקציב לשנים 2017-2018.

במסגרת התכנית הלאומית הובטחו לרשויות בצפון הארץ מענקים להקמת מפעלים חדשים ושיפור של מערכת הבריאות הנחשבת מיושנת ומפגרת בעשרות שנים לעומת שאר הארץ, אך על אף ההבטחות התכנית תוקצבה במאות מיליונים בודדים לשנתיים הקרובות במסגרת הצעת התקציב הדו-שנתי וביצועה לא ברור.