"רק דיבורים, לא וואו". לפיד (צילום: ערוץ הכנסת)
"שיעבדו יותר בסיעוד". לפיד, ארכיון | צילום: ערוץ הכנסת

שר האוצר יאיר לפיד השיב הערב (ראשון) למאבק הציבורי שנפתח נגד החלטתו לבטל את מענק העבודה המועדפת לחיילים משוחררים העובדים בתחנות דלק. "ב-2012 עבדו 15,230 חיילים משוחררים בעבודות מועדפות, רק 185 צעירים מתוכם עבדו עם ניצולי שואה, או עזרו לבעלי צרכים מיוחדים, לעומת 2,651 שעבדו בתחנות דלק", הסביר לפיד. "את זה אנחנו משנים עכשיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפיד טוען כי בעלי תחנות הדלק משתמשים בחיילים המשוחררים כדי להרוויח. "כן, החלטנו להסיר את תחנות הדלק מרשימת העבודות המועדפות לחיילים משוחררים", כתב שר האוצר בחשבון הפייסבוק שלו. "לא מפני שאנחנו רוצים לחסוך עליהם. להיפך, אנחנו מוכנים להוציא על החיילים שלנו הרבה יותר כסף, כי מגיע להם מאתנו הכל. רק שאנחנו לא מוכנים שהכסף הזה ישמש לכך שבעלי תחנות דלק וחנויות נוחות ירוויחו עוד קצת".

לדבריו, צריך לשנות את סדר העדיפויות הערכי ולעודד צעירים לעבור יותר בסיעוד, בחקלאות ובבניין. "סדר עדיפויות זה כשמחליטים לעזור לילד עם צרכים מיוחדים לצאת לטיול, לשוחח עם קשיש בודד, לעזור לנכה לקנות תרופות", ציין לפיד.

אין תמונה
מחאת המתדלקים

"משתמשים בחיילים המשוחררים באופן ציני"

שר הרווחה מאיר כהן הצטרף אף הוא לקריאה של לפיד וטען כי מה שקורה היום הוא שבעלי תחנות הדלק מנצלות את החיילים המשוחררים. "שלא יעבדו עלייך!", פתח כהן את הפוסט שפרסם בפייסבוק. "בימים האחרונים מתנהל קמפיין מתוכנן היטב של חברות הדלק החזקות, קמפיין שמשתמש בחיילים המשוחררים באופן ציני על הוצאת תחנות הדלק מהעבודה המועדפת".

לדברי שר הרווחה, לחברות שמרוויחות עשרות מיליוני שקלים בשנה נוח מאוד לראות את הממשלה משלימה הכנסה לעובדים צעירים בשכר נמוך. "מדובר בצעירים שיכולים לקבל את המענק (ואפילו כפול) בבינוי, חקלאות וסעד איפה שצריכים אותם כל כך", ציין. כהן הדגיש בדבריו כי "חיילים משוחררים שעבדו במהלך שנת 2014 בתדלוק יקבלו את המגיע להם".

אין תמונה
מחאת המתדלקים

"יאיר, אל תלחם בחיילים"

בעקבות ההחלטה לבטל את מענק העבודה המועדפת לחיילים משוחררים שיעבדו כמתדלקים, נפתח עמוד מחאה חדש בפייסבוק שצבר יותר מ-5,000 לייקים.

בראש הדף, הנקרא "אין עתיד לחיילים משוחררים", מתנוסס הכיתוב: "חייל, בנית על עבודה מועדפת בתחנת דלק? יאיר לפיד לקח לך את זה". מנהלי הדף כתבו בעמוד: "למה שוב פוגעים בחיילים משוחררים? השתחררת? תכננת ליהנות ממענק עבודה לעבודה מועדפת בתדלוק או אבטחה? יאיר לפיד לוקח לך את זה".

"יאיר אל תילחם בחיילים!", כתב מתדלק צעיר. "אל תגזול את מענק העבודה המועדפת לחיילים משוחררים בתחנות דלק. אלפי חיילים בנו על המענק הזה ללימודים והינו משמעותי מאוד לפתיחת חייהם האזרחיים. לא ייתכן ששוב פוגעים בחלשים! הצטרפו למאבק, אסור לתת לזה לעבור!‎".

חיילת משוחררת אחרת כתבה בדף: "אני יודעת טוב מאוד כמה המצב בשוק העבודה קשה. אז גם את המעט שיש לנו רוצים לקחת לנו? מקומות עבודה רבים פוסלים אותנו בתירוץ של 'חוסר ניסיון בתחום' ואנחנו צריכים להילחם בכל הכוח כדי להתחיל את החיים החדשים. לא כל הורה במדינה יכול לממן את הלימודים של החייל המשוחרר שלו".