מחיר ליטר דלק יירד מתחת ל-6 שקלים (צילום: nontarith songrerk, Shutterstock)
ירידה חדה במחירי הדלק | צילום: nontarith songrerk, Shutterstock

בשונה מתחזיות קודמות, מחיר הדלק צפוי לרדת בסוף החודש ב-63 אגורות לליטר - כך מעריכים היום (ה') גורמים במשק הדלק. בכך יגיע מחיר הדלק לשפל של ארבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאור הירידה החדה במחיר הנפט בעולם, מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן צפוי לרדת ל-6.27 שקלים. ירידה זו חדה יותר ממה שציפו, וזאת לאור הצלילה במחירו של הנפט בחודש האחרון.

קיים קשר בין מחירה העולמי של חבית נפט למחיר הבנזין בארץ, אך לא מדובר ביחס של 1:1, משום שמחיר הבנזין בארץ נקבע על ידי מספר מרכיבים, ובעיקר ממסים.

הרכיב הראשון הקובע את מחיר הדלק הוא מחיר הבנזין הבינלאומי שנקבע בארבעת ימי המסחר האחרונים של כל חודש בבורסת הדלקים Lavera שבצרפת. עם זאת, בניגוד לארה"ב למשל, רכיב הבנזין הבינלאומי מהווה רק 35% ממחיר הבנזין הסופי בתחנות הדלק.

הרכיב השני הינו הבלו - מס שנקבע על ידי האוצר ומוטל בנוסף לבנזין, גם על הסולר ודלקים נוספים. הבלו, ששיעורו צמוד למדד, מהווה כ-41% ממחיר הבנזין.

רכיב נוסף הינו מרווח השיווק של תחנות הדלק ושגם הוא קבוע (כ-9% ממחיר הבנזין). על שלושת רכיבים אלה מוטל המע"מ המשולם על כל עסקת רכישת בנזין, בשיעור של 18%. יוצא, אם כך, שעל מחיר הבנזין שמכיל את מס הבלו אנו משלמים גם מע"מ, וכך מהווה המע"מ מס על מס.