הכרחי. חוט תפירה ב-150 אלף שקלים (צילום: רויטרס)
הכרחי. חוט תפירה ב-150 אלף שקלים | צילום: רויטרס

מקרר לרכב השרד, לימודים ומסיבות באלפי שקלים - וחוט לבן ארוך ויקר במיוחד שעלה לנו, משלמי המסים, כמעט 150 אלף שקלים: דוח ההתקשרויות של משרד האוצר שנמסר לבקשת התנועה לחופש המידע חושף שורה של בזבוזים במשרדי הממשלה - בהם גם משרד האוצר, האמון על חלוקת הכסף של כולנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מהצצה ברשימה עולה כי משלמי המסים בישראל מממנים ימי גיבוש יקרים במיוחד לעובדי משרד האוצר: בשנה שעברה הוציא המשרד 1.7 מיליון שקלים עבור ימי הכיף לעובדים מהאגפים השונים בנוסף לעשרות אלפי שקלים שהוקצו לאימוני כושר. על השתתפות ב"מחוזיאדה" של משרד האוצר הוצאו 145 אלף שקלים.

443 אלף שקלים בזבזו באוצר על מסיבת חנוכה שכללו גם שי לחג בסכום של 300 אלף שקלים. שי לט"ו בשבט חולק לעובדים בעלות כוללת של 120 אלף שקלים ושי לפורים בגובה 120 אלף שקלים. בעבור שי לילדי המשרד המשתחררים מהצבא הוציא המשרד 50 אלף שקלים.

148 אלף שקלים הכרחיים למדי הוציא המשרד על "חוט לבן ארוך" ששימושו לא ברור. משרד האוצר לא חסך גם בהשכלת עובדיו ובהנחלת ההיסטוריה ובעבור "קורס שואה" לעובדים שילם המשרד 50 אלף שקלים. הוצאה קטנה יחסית אך מרתיחה במיוחד מיוחסת לסגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי, שביקש להתקין מקרר ברכבו בעלות של 3,534 שקלים.

מקרר. מככב ברכב של סגן שר האוצר (צילום: קרן קאופמן)
מקרר. מככב ברכב של סגן שר האוצר | צילום: קרן קאופמן

הוצאות נוספות של המשרד שמימן משלם המיסים: 50 אלף שקלים עבור כיבוס וילונות, ייעוץ לגינון שעלותו 13 אלף שקלים ומנוי לגן החיות התנ"כי בעלות זהה. עוד הוציא המשרד 34 אלף שקלים על סדנאות לניהול משא ומתן.

לימודי אנגלית ומארזי פירות יבשים

וכאן לא נגמרת החגיגה של משרד האוצר: עלות נסיעת שר האוצר לארה"ב באוגוסט האחרון עמדה על 30 אלף שקלים. בחודש שעבר שב לפיד למדינה בעלות של 54 אלף שקלים בעבור טיסה ושירות אח"מים בשדה התעופה. במאי טס שר האוצר לצרפת בעלות של 38 אלף שקלים.

עוד עולה מהדוח כי לפיד שוכר עבור מסיבות עיתונאים שהוא מקיים ציוד מיוחד. הסכומים נעים בין 10 אלפים שקל ל-20 שקל. על מנת להכשיר את אנשי המשרד להופעות בתקשורת שילם המשרד 41 אלף שקל לקורס שיכין את הפקידים להופעה מול מצלמה.

הרבה כסף מהקופה לצפייה בקופים (צילום: AP)
הרבה כסף מהקופה לצפייה בקופים | צילום: AP

גם משרדים אחרים לא חפו מהוצאות בזבזניות, יקרות ומיותרות: משרד החינוך הוציא לא פחות מ-10 מיליון שקלים על העסקת רואי חשבון, 70 אלף שקלים על לינה בבתי מלון ועשרת אלפים שקלים על אירוע הרמת כוסית בראש השנה.

במשרד החקלאות הוציאו למעלה מ-2.5 מיליון שקלים על ייעוץ משפטי ובמשרד התשתיות השקיעו למעלה מ-30 אלף שקלים על לימודי אנגלית לעובדים וסכום דומה על מארזי פירות יבשים חיוניים. קורס עמידה מול מצלמה לעובדי המשרד עלה 7,000 שקלים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לצערנו רשימה זו הועברה מבלי שנבדקו בה כל הפרטים על ידי הגורמים המוסמכים לכך. משרד האוצר יעדכן את הרשימה ויעביר רשימה מתוקנת".

בנוגע להוצאה על החוט הלבן טוענים במשרד כי "החוט נרכש על ידי המדפיס הממשלתי ומשמש את רוב מדינות העולם לייצור דרכונים. לחוט מרכיבים ביטחוניים ייחודים שנועדו להגן על הדרכון מפני זיוף".