בדרך לבחירות? נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: רויטרס, חדשות)
התקציב בסכנה? ישיבת ממשלה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

תקציב 2015 - רגע לפני ההכרעה: היום (שלישי) יוגש תקציב המדינה לאישור שרי הממשלה, לאחר שראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד הגיעו בשבוע שעבר להסכמה באשר לגזירות שיידרשו כדי להעביר את תקציב המדינה. התקציב מכיל בין היתר תוספת של שישה מיליארד שקלים לתקציב הביטחון ואת תכנית הדגל של שר האוצר - מע"מ אפס. לפחות אחד השרים - עמיר פרץ מ"התנועה" - הודיע כי יתנגד, וראשי ערים מגבשים חזית אחידה על מנת למחות על הפגיעה בהטבות ליישובי הפריפריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין לי כוונה לתמוך בתקציב אנטי חברתי, ללא בשורה ויעדים", שב והדגיש הבוקר השר פרץ. "זה תקציב שיגדיל את הפערים ויפגע בשכבות החלשות בחברה. אאבק להרחבת היקף יישום המלצות הוועדה למלחמה בעוני ואדרוש העלאת שכר המינימום. לא אהיה שותף לקיצוצים בשרותים האזרחיים, פגיעה בעובדים, בחיילים משוחררים ובמשפחות שנאבקות לסגור את החודש ובכל אלה שבימי הלחימה היו החזית האזרחית בשם מדינת ישראל כולה".

נוסף להתנגדותו של פרץ, גם גורמים אחרים בקואליציה מנסים לפעול נגד גזירות התקציב לקראת הגשתו לאישור הכנסת בימים הקרובים: ח"כ מירי רגב (הליכוד) הודיעה אתמול על גיבוש קואליציה על מנת לבטל את הכוונה להקפיא את ההטבות ליישובי הפריפריה. עם זאת, במשרד האוצר הבהירו אמש כי ב-2015 לא יחלו כל שינויים בהטבות המס ליישובים.

"אין בתקציב בשורה". פרץ (צילום: חדשות 2)
"אין בתקציב בשורה". פרץ | צילום: חדשות 2

הבוקר הסבירה רגב, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, בשיחה עם חדשות 2 כי היא מחכה להבהרות נוספות ממשרד האוצר בטרם תכריז על צעדים נוספים בנושא. "אי אפשר רגע אחד ללטף את הדרום ורגע אחרי זה לפגוע בו", הבהירה. בקואליציה שגיבשה רגב חברים גם בני ביטון, יו"ר פורום ערי הפיתוח וראש העיר דימונה, וחיים ביבס, יו"ר המרכז לשלטון מקומי וראש העיר מודיעין.

לדברי רגב, ישנם ראשי ערים המאיימים לעזוב את הליכוד אם התקציב במתכונתו הנוכחית יאושר. ביטון וביבס שלחו מכתב לנתניהו וללפיד ובו הם קוראים לבטל מיד את צמצום ההטבות לפריפריה. "ההחלטה עלולה לגרום להגירה שלילית מיישובי הפריפריה", מזהירים השניים במכתב.

"הגבורה אינה מבדילה בין דת, גזע ומין" (צילום: חדשות 2)
מובילת המחאה, ח"כ מירי רגב | צילום: חדשות 2

מלשכתו של שר האוצר לפיד נמסר בתגובה כי בשנת 2015 לא יחול כל שינוי בהטבות המס ליישובים. "בשנת 2016, בשל שינוי הקריטריונים והוספתם של כ-200 יישובים למפת ההטבות, יפעל האוצר לבחינת פתרונות כך שאלו שכבר מקבלים את ההטבה לא ייפגעו".

לפיד הציג את עיקרי התקציב

לפני כעשרה ימים הציג השר לפיד את עיקרי תקציב המדינה לשנת 2015. לדברי לפיד, במסגרת התקציב "לא יועלו מיסים, הגירעון יועלה ל-3.4% ותקציב הביטחון יוגדל ב-6 מיליארד שקלים, רובם בהוצאה חד פעמית. בנוסף, התקציבים החברתיים יגדלו באופן משמעותי ויוצאו לפועל שורה של תכניות למען השכבות החלשות ומעמד הביניים הישראלי".

בני ביטון (צילום: פלאש 90, חדשות)
ראש עיריית דימונה, בני ביטון | צילום: פלאש 90, חדשות

לפיד הבהיר כי החל מ-1 בינואר, עקב ההחלטה שלא להעלות מסים על הגז ועל הפחם, "יוזלו תעריפי החשמל בישראל בתעריף דו ספרתי. זוהי הקלה שכל אזרח ירגיש בכיס".

בהתייחסו לעלויות מבצע צוק איתן, אמר לפיד כי "ההוצאות שעומדות על 7-8 מיליארד שקל, ישולמו כבר בשנת 2014. לתקציב הביטחון ב-2015 יתווספו 6 מיליארד שקלים, שמעלים אותו לסך של 57 מיליארד שקל".