"תושבי הפריפריה חשופים" (צילום: רויטרס)
בגלל "צוק איתן": הכלכלה התכווצה | צילום: רויטרס

בשורות רעות לכלכלה הישראלית: לראשונה מאז הרבעון השלישי של שנת 2009, כלכלת ישראל רושמת צמיחה שלילית. התמ"ג ברבעון השלישי של השנה ירד ב-0.4%, וזאת בשל נזקי מבצע "צוק איתן" - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הירידה בתמ"ג מגיעה לאחר שברבעון הקודם נרשמה עלייה של 2.2% וברבעון שלפניו עלייה של 3.2%. נתוני התמ"ג השליליים של הרבעון השלישי משקפים ירידות בהשקעות בנכסים ובייצוא סחורות ושירותים וכן עליות בהוצאה לצריכה פרטית ובהוצאות לצריכה ציבורית.

ייצוא הסחורות והשירותים (לא כולל יהלומים וחברות סטארט אפ) ירד ב-4.4% ברבעון השלישי, לעומת עלייה של 16.2% בייבוא הסחורות והשירותים באותה תקופה. ההוצאה לצריכה פרטית עלתה ב-3.9% ברבעון האחרון והצריכה הפרטית לנפש עלתה ב-17.9%.

נתונים נוספים מצביעים על ירידה של 2.1% בהשקעה בבנייה למגורים ברבעון השלישי של השנה. כמו כן, ההשקעה בנכסים קבועים (בתי מגורים והשקעות ענפי המשק בבנייה, בציוד ובכלי תחבורה) ירדה ברבעון הזה ב-3.6%.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) מתחה ביקורת חריפה על הממשלה בעקבות הנתונים השליליים. "מדובר בכשל מתמשך של מדיניות כלכלית המצמצמת עוד ועוד את יכולת הקנייה של 99% מאזרחי המדינה ומנחיתה מהלומות מכל כיוון אפשרי", היא אומרת. "שכר העומד במקום, קיצוצים תכופים בתקציב ויוקר מחייה משתולל גורמים למשקי הבית לנהוג באופן הישרדותי ולא לצרוך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לנתונים כי "הכלכלה הישראלית נותרה יציבה ולהערכתנו מדובר בתוצאה נקודתית ולא בפגיעה שצפויה להיות ארוכת טווח". עוד הדגישו באוצר כי תחזיות המשרד לצמיחה ב-2014-2015 (2.4% ב-2014 ו-2.8% ב-2015) נותרו בעינן.