לפיד.
"אין מנוס". לפיד | צילום: פלאש 90, הדס פרוש

שר האוצר יאיר לפיד פנה היום (רביעי) לוועדת המחירים בבקשה לבחון את האפשרות להטיל פיקוח מחירים על שמן קנולה, לחם מחיטה מלאה, יוגורט, מעדני חלב, חלב סויה, ירקות קפואים ונייר טואלט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשימת המוצרים מבוססת על בחינה ראשונית שנעשתה על ידי הגורמים המקצועיים במשרד האוצר. בבחינה נבדק השינוי שחל במחירי המוצרים בשנים האחרונות, מחיר המוצרים בהשוואה בינלאומית וכן מידת הריכוזיות בכל תחום.

לפיד ציין בפנייתו כי משרדו הציב את המאבק ביוקר המחיה כיעד מרכזי והוסיף כי הפחתת הוצאות והגדלת ההכנסה הפנויה של השכבות החלשות ושל מעמד הביניים הישראלי נמצאים בראש סדר העדיפויות במשרד האוצר.

"אין מנוס מנקיטה בכלים הנוקשים ביותר ובכלל פיקוח מחירים, כדי להחזיר את המחירים לרמה שהציבור יכול להרשות לעצמו", הסביר לפיד את המהלך. "המטרה שלנו היא להגיע לרמת מחירים נמוכה יותר, שתאפשר לאזרחים כוח קניה דומה לזה הקיים במדינות המפותחות".

יאיר לפיד, ירד הבוקר לערוך קניות לשבת בשדרות
יעד עיקרי. לפיד עורך קניות | צילום:

בקרוב: ירידה במחירי החשמל והמים

בחודש שעבר התגבשה מחאה חברתית חדשה נגד מחירי המזון היקרים בישראל, לאחר שהפרסומים מרחבי העולם הוכיחו שמחירו של גביע מילקי בארץ גבוה לעיתים עד פי ארבעה מזה שניתן למצוא במרכולים בעולם. בעקבות המחאה, הצהיר שר האוצר כי משרדו יכניס מוצרים נוספים לפיקוח. 

"אנחנו נלך ונכניס עוד ועוד מוצרים לפיקוח בלי לשאול את רשתות המזון והיצרנים, לא נסבול עם זה שהם ימשיכו עם המחירים האלה", הדגיש שר האוצר. "עשינו את זה עם הגבינה והשמנת, אנשים צחקו אבל המחירים ירדו, ונעשה את זה גם בהמשך".

אין תמונה
מצית המחאה: גביע מילקי

"אני מבין את הקושי היום יומי, זה מתיש כל הזמן לחשב כמה עולה כל דבר", אמר לפיד בפנייה לצעירים שהביעו את זעמם על הפער הבלתי נתפס. לטענת לפיד הסיבה לעזיבת ישראלים רבים דווקא לברלין לא נובעת בהכרח רק מנושא יוקר המחייה אלא נוגעת גם לסוגיות של זהות. עם זאת הוא הדגיש כי "אסור לנו לוותר על הרצון להקים חברת מופת שלא רוצה לדרום דור שלם עם מחירי הדיור".

מלבד המאבק במחירי מוצרי המזון המאמירים, במשרד האוצר נערכים לקראת הורדת מחירי החשמל בתחילת השנה הבאה. החל מינואר הקרוב צפויה הורדה במחירי החשמל בכ- 12-15% ובמהלך שנת 2015 תחול ירידה במחירי המים בכ-10% לפחות.