אין תמונה
"אין כסף לפסיכומטרי"

מחאת החיילים המשוחררים נגד שר האוצר יאיר לפיד צוברת תאוצה. בעקבות ההחלטה לבטל את מענק העבודה המועדפת לחיילים משוחררים שיעבדו כמתדלקים, נפתח עמוד חדש בפייסבוק שצבר יותר מ-5,000 לייקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בראש הדף, הנקרא "אין עתיד לחיילים משוחררים", מתנוסס הכיתוב: "חייל, בנית על עבודה מועדפת בתחנת דלק? יאיר לפיד לקח לך את זה". מנהלי הדף כתבו בעמוד: "למה שוב פוגעים בחיילים משוחררים? השתחררת? תכננת ליהנות ממענק עבודה לעבודה מועדפת בתדלוק או אבטחה? יאיר לפיד לוקח לך את זה".

"יאיר אל תילחם בחיילים!", כתב מתדלק צעיר. "אל תגזול את מענק העבודה המועדפת לחיילים משוחררים בתחנות דלק. אלפי חיילים בנו על המענק הזה ללימודים והינו משמעותי מאוד לפתיחת חייהם האזרחיים. לא ייתכן ששוב פוגעים בחלשים! הצטרפו למאבק, אסור לתת לזה לעבור!‎".

חיילת משוחררת אחרת כתבה בדף: "אני יודעת טוב מאוד כמה המצב בשוק העבודה קשה. אז גם את המעט שיש לנו רוצים לקחת לנו? מקומות עבודה רבים פוסלים אותנו בתירוץ של 'חוסר ניסיון בתחום' ואנחנו צריכים להילחם בכל הכוח כדי להתחיל את החיים החדשים. לא כל הורה במדינה יכול לממן את הלימודים של החייל המשוחרר שלו".

אין תמונה
"אל תגעו לנו במועדפת"

בין הגזרות הנוספות: תשלומים לצהרונים

אבל לא רק לחיילים המשוחררים יש סיבה להתאכזב. שר האוצר לפיד אמנם הבטיח כי התקציב לשנת 2015 לא יכלול העלאת מסים, אך מתברר כי הציבור ייאלץ בכל זאת לממן מכיסו חלק ממחיר הגדלת הגירעון לרמה של 3.4%.

על פי הגזרות שהציג משרד האוצר לשרי הממשלה בשבוע שעבר, הורים משכבות חלשות ששלחו עד כה את ילדיהם לצהרונים בחינם ייאלצו לשלם 60 שקלים לחודש. כמו כן יקוצץ במאה מיליון שקלים תקציב בניית בתי ספר חדשים, מה שאומר שהצפיפות הקשה בכיתות תימשך. כמו כן הוחלט כי תכנית יום לימודים ארוך תידחה בחמש שנים.

הקריטריונים לדמי אבטלה לצעירים מתחת לגיל 30 יוקשחו וכעת אותם צעירים יחויבו לעבוד במשך שנתיים לפני שיוכלו לקבל את דמי האבטלה. עוד נקבע כי תקנים שונים במגזר הציבורי יוקפאו במסגרת התקציב.

לכל מי שמעוניין לטוס לחו"ל - מומלץ לעשות זאת כבר בתקופה הקרובה: החל מ-2015 תתייקר האגרה להנפקת דרכון. מבוגרים ייאלצו לשלם 100 שקלים יותר על הנפקת דרכון חדש והתעריף לילדים יגדל ב-50 שקלים.

תקציב 2015 כולל גם הטלת מס על תיירות מרפא. כמו כן, באוצר ינסו שוב להטיל מס על ספורטאים זרים - הצעה שהועלתה שוב ושוב לקראת התקציב בשנים האחרונות אך עד כה נפלה תמיד ועשויה ליפול גם במקרה זה.