מחלבות תנובה, ארכיון
דרישה להורות לעליית מחירים. תנובה | צילום: אתר תנובה, חדשות

קבוצת תנובה הגישה היום (שלישי), לראשונה בתולדותיה, עתירה לבג"ץ בדרישה להעלות את מחירי מוצרי החלב המפוקחים. בכוונת הקבוצה שבית המשפט יורה לשר האוצר לחתום על צו שמשמעותו התייקרות של 3.4%, כפי שהמליצה ועדת המחירים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעתירה שהגישה הקבוצה היא מבקשת להורות לשר משה כחלון לחתום על צו "עדכון מחירי מוצרי החלב המפוקחים". תנובה טוענת בעתירתה כי "הימנעות משרד האוצר מחתימה על צו המחיר מפרה את הוראות החוק". בתוך כך, תנובה תקיים מחר ישיבה במשרד החקלאות לדיון בהסכם עתידי לענף החלב.

"במהלך החודשים האחרונים פעלה תנובה מול משרדי הממשלה הרלוונטיים בניסיון להגיע לפתרון", אמרו בתנובה. "אולם למרות המלצת הוועדה המקצועית הממשלתית ועל אף עמדת שר החקלאות לפיה עדכון המחירים מתחייב, ובהתאם חתימתו על צו המחירים - שר האוצר מסרב להתאים את מחיר המוצרים המפוקחים לעלויות".

תנובה.
תנובה | צילום: רויטרס, חדשות

בתנובה מציינים כי במהלך כל התקופה האחרונה היא "מתנהלת כיאה למעמדה כמובילת שוק החלב ונמנעה מלנקוט מהלכים משמעותיים, כשבין היתר נמנעה מלעדכן את מחיר מוצרי החלב הלא מפוקחים", למרות עליית מחיר החלב הגולמי ו"הנזק היומיומי הכבד שנגרם לה".

לדברי תנובה, לאור עליית מחיר החלב הגולמי אותו רוכשת החברה, היעדר עדכון המחירים המפוקחים הסב לה עד כה "נזקים משמעותיים מוכחים בהיקף של כ-150 מיליון שקלים מאז ינואר 2017". בתנובה טוענים כי "על-פי הוראות החוק, על המחיר המפוקח לשקף את עלויות ייצור המוצר המפוקח", ומדגישים כי עלויות ייצור המוצרים המפוקחים עלו באופן משמעותי במהלך השנה וחצי האחרונה, וזאת כתוצאה מ"החלטת הממשלה עצמה להעלות את מחיר החלב הגולמי".