מחירי הדירות מוסיפים להתייקר, אך בחודש האחרון ישנה סיבה אחרת ומפתיעה שמשפיעה גם על עליית המחירים - סכום התשלום עבור פינוי פסולת בניין. עד לאחרונה נהגו הקבלנים לפנות את הפסולת במטמנת ברקת, אחת המטמנות הגדולות במרכז הארץ שאליה, אך היא נסגרה. כעת, השוק נכנס לסחרור והתשלום על פינוי ושינוע הפסולת למטמנות רחוקות זינק בהתאם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כשבונים או משפצים בניין חדש נוצרת מטבע הדברים פסולת רבה. עד לפני כחודש הפסולת היתה נאגרת במכלים ומשם היה אוסף אותה קבלן מיוחד לשינוע פסולת. לרשות הקבלן עומדות שתי אפשרויות: לנסוע לתחנת מעבר שבה תעבור הפסולת תהליך של מחזור, או לנסוע ישירות למטמנת פסולת.

כאמור, מטמנת ברקת המרכזית - ששימשה להטמנת פסולת של האזור שמנתניה עד רחובות - נסגרה, וכעת צריך להעביר את הפסולת לאתרים מרוחקים יותר. התוצאה היא זינק במחירי הפינוי.

עד לאחרונה פינוי של מכולת פסולת עלה כ-350 שקלים. כעת, לאחר ההתייקרות, המחיר עומד על 550-500 שקלים. אך בזה לא נסתם הגולל על ההתייקרות: מכל בניין מפונות יותר מ-100 מכולות בממוצע, כך שהלכה למעשה מדובר בסכום של כ-20,000 שקלים שנוסף לעלויות הבנייה הגבוהות ממילא.

"שוק פסולת הבניין פרוץ היום" (צילום: החדשות)
"שוק פסולת הבניין פרוץ היום" | צילום: החדשות

"כל אלמנט שבו יש עלות בהקמת הבניין באופן אוטומטי מייקר את מחיר הדירה" הסביר רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים. "על זה עוד מוסיפים מע"מ ורווח קבלני".

אך כשהמחירים מזנקים, יש מי שמנסה לעגל פינות. כך, המשנעים מנסים לחסוך לעצמם את עליית מחיר הפינוי ושופכים את הפסולת בשטחים פתוחים. עוד קודם לעלייה במחיר, הנתונים מראים על בין מיליון וחצי לשני מיליון טונות פסולת בניין המושלכים מדי שנה בשטחים פתוחים, וסגירת מטמנת ברקת ועליות המחירים צפויות להרחיב את התופעה אפילו יותר.

"שוק פסולת הבניין פרוץ היום", הדגיש גיא סמט, סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. "האפשרות להשליך פסולת באופן פיראטי ללא עונש קיימת היום, ועל כן אנחנו רואים השלכות בהיקפים מאוד גדולים".

במושב הכנסת הבא אמורה לעבור הצעת חוק שתסדיר את התחום. לפי ההצעה, התשלום על פינוי הפסולת יעבור בין מי שמשפץ את הבניין אל מתקן הקצה של הפסולת, מבלי שהכסף ישולם ישירות למשנעים. כך, בתקווה, הפסולת והכסף גם יחד יגיעו למקום הנכון.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il