רוב המפוטרות מתחום ההוראה. אילוסטרציה
רוב המפוטרות מתחום ההוראה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון - זינוק חד במספר העובדות שפוטרו הקיץ: שירות התעסוקה פרסם נתונים בהם עולה כי ישנה קבוצה ברורה של נשים חרדיות, בעיקר בתחום ההוראה, שמגיעות ללשכת התעסוקה בטענה שפוטרו עד לחודש ספטמבר - תחילת שנת הלימודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד עולה מנתוני שירות התעסוקה כי ישנה עלייה חדה בפיטורים באופן כללי ובפרט של נשים. במהלך חופשת הקיץ פוטרו למעלה מ-17 אלף עובדות ועובדים - עלייה של 13% מהשנה שעברה. 90% מהמספר האדיר הזה הן נשים. בנוסף, שיעור גבוה של הפיטורים התרחש בבני ברק ובירושלים.

נתוני לשכת התעסוקה
נתוני לשכת התעסוקה | צילום: חדשות

הסיבה לפיטורים היא כדי להימנע מתשלום תנאים סוציאליים מלאים לנשים הללו, בכך שהן לא צוברות ותק וזו בהחלט מגמה מדאיגה. בשירות התעסוקה אומרים שכמדי חודש מתייצבים בלשכות כ-84 אלף אנשים ובמהלך חודשי הקיץ המספק מזנק ל-100 אלף.

חגי לוין, סמנכ"ל מחקר ותכנון בשירות התעסוקה, אמר: "בשנים האחרונות הממשלה הצליחה, במאמץ רב, לצמצם את התופעה כמעט לחלוטין בתחומי הניקיון והשמירה, אבל בתחומי החינוך, בעיקר מטפלות בגיל הרך, אנחנו רואים שעדיין תופעה משמעותית נמשכת. אני מקווה מאוד שהדגש ששירות התעסוקה שם להציף את התופעה, יסייע למקד מאמץ גם בתחומים אלו ולצמצם זאת".