סיקר באופן אוהד? אלוביץ' (צילום: איל יצהר, גלובס, חדשות)
מכה נוספת. שאול אלוביץ' | צילום: איל יצהר, גלובס, חדשות

עכשיו זה רשמי - מכירת הענק של "חלל תקשורת" מקבוצת אלוביץ' מבוטלת: החברה הודיעה היום (חמישי) לבורסה, כי היא והרוכשת - התאגיד הסיני Xinwei - חתמו על ביטול המיזוג תוך ויתור הדדי מלא על טענות. על-פי ההסכם, הרכישה הייתה אמורה להתבצע תמורת 285 מיליון דולרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדיווח, טוענת "חלל תקשורת" כי קיימים מספר גורמים עסקיים שהביעו התעניינות בקשר לעסקת מיזוג או רכישה של החברה וכי היא בוחנת את המשך מהלכיה בעניין.

העסקה בוטלה (אילוסטרציה) (צילום: hxdbzxy, 123RF)
העסקה בוטלה (אילוסטרציה) | צילום: hxdbzxy, 123RF

הסכם הרכישה נחתם באוגוסט 2016, לפיו תאגיד התקשורת הסיני אמור היה לשלם את הסכום המהווה כ-30% מערך מניית חלל דאז בבורסה, וכן פרמיה של 44% על המחיר הממוצע של המנייה בשלושת החודשים שקדמו לחתימה.

חלל תקשורת נמצאת בשליטת חברת יורוקום של שאול אלוביץ' (בעלי קבוצת בזק) והיא עוסקת באספקת שירותי תקשורת לוויינית באמצעות לווייני "עמוס". לפי חלל, Xinwei הרוכשת היא "קבוצת תקשורת סינית גדולה בעלת פעילות בינלאומית, אשר מספקת פתרונות לספקי טלקום". לחברה הסינית פעילות בתחומי התקשורת הסלולרית, מכירת ציוד, שיתוף פעולה טכני וכן פעילות בתחומי לווייני התקשורת.

בלחץ של אלוביץ' - הדירקטוריון אישר את העסקה

ייתכן כי ההודעה על ביטול המיזוג מגיעה על רקע החקירה המתנהלת בימים אלה ברשות לניירות ערך בעניינם של אלוביץ' ובזק, במסגרתה נבדקת בין השאר גם עסקת שירותי התקשורת הלוויינית בין חברת "חלל תקשורת" לבין חברת yes. לפי הודעת הרשות "החקירה הינה בחשד לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין".

לפני מספר שנים חתמה חברת yes על הסכם עם "חלל תקשורת" בנוגע לאספקת שירותי הפצת שידורים בלוויין עד לשנת 2028. ההסכם שנחתם היה שנוי במחלוקת בקרב הנהלת בזק, שסברה כי יש לקצר את השימוש בלוויין ככל שניתן ולעבור לעשות שימוש ברשת ה-NGN של החברה.

בסופו של דבר, בלחץ של בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', שרצה בהסכם ארוך טווח על מנת לגייס מימון לחברת הלוויין בבעלותו, אושר הסכם ההתקשרות בדירקטוריון בזק, תוך שהדבר מביא לחיכוכים לא פשוטים בין ההנהלה לדירקטוריון החברה.

בתחילת 2017, עם פיצוץ הלוויין עמוס 6, נפלה בידי yes הזדמנות להשתחרר מאותו הסכם. yes ראתה עצמה רשאית לבטל או לצמצם את הסכם ההתקשרות ולעבור לעשות שימוש ברשת בזק, שנמצאת גם בשלב הרבה יותר מבוסס מבעבר. מעבר לכל הבעיות הכרוכות בשימוש בלוויינים, הנושא כרוך בעלות שנתית כבדה ש-yes משלמת לחברת חלל.