מיכל האמוניה בחיפה, ארכיון (צילום: חיים נתיב)
מיכל האמוניה בחיפה | צילום: חיים נתיב

מפעל "חיפה כימיקלים" בדרך לסגירה? כ-1,200 עובדי המפעל הוצאו לפני שבוע לחופשה כפויה, וכעת נראה כי לא ישובו לעבודתם בשל סגירתו הצפויה של המפעל, כך לפי פרסום באתר וואלה. על פי החלטת בית המשפט העליון, המפעל ירוקן עד סוף החודש הנוכחי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כל עוד אין פתרון למשבר העובדים לא יחזרו לעבודה", אמר יהודה פרץ, יו"ר ועד העובדים בדרום, שם עובדים מרבית עובדי החברה. "אנחנו מחכים להכרעת בג"ץ בנושא".

מהלך הפיטורים נעשה כנראה לאחר שביום חמישי האחרון הוציאה עיריית חיפה צו הפסקת עבודה לחברה. העירייה טענה כי חברת חיפה כימיקלים בונה מתקנים בניגוד לחוק וללא היתר כדי להיערך לקבלת אוניות המובילות אמוניה.

בחודש שעבר החליט בית המשפט העליון כי לא תוכנס אף אוניית אמוניה נוספת למפרץ חיפה. בית המשפט הדגיש שחברת חיפה כימיקלים, שהצהירה בעבר כי היא מתחייבת לעמוד בתנאי בית המשפט, חזרה בה, וכי מתן היתר רעלים לא יכול להחליף היתר בנייה ורישיון עסק.

מפעל חיפה כימיקלים אינו פועל זה יותר משלושה חודשים לאחר שאספקת האמוניה לחברה נעצרה בגלל כמה החלטות של בתי המשפט, המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה. לאחרונה אישרה הממשלה חלופה לאספקת אמוניה לחברה, הכוללת הזרמת אמוניה מאוניות קטנות ישירות למפעלי החברה. עם זאת, ההחלטה צריכה לקבל אישור של עיריית חיפה להולכתו, והיא מסרבת להעניק אותו.