בלעדי: במשך חודש וחצי ביקשו הקבלנים הגדולים וחברות הבנייה הגדולות בישראל להיפגש עם שר האוצר משה כחלון. בשבוע שעבר הוא נענה לבקשתם ונפגש עם 26 מהם למשך כשעה וחצי, אז הם הטיחו בפניו את ביקורתם על מהלכיו כדי לטפל במחירי הדיור. לידי חדשות 2 הגיעה הקלטה מתוך אולם הדיונים וחילופי ההאשמות הסוערות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבעיה החמורה היא שלנו אין אופק", אמר אחד הקבלנים בפגישה שנערכה ברביעי שעבר במלון כפר המכבייה ברמת גן. "אין לנו פרויקטים היום. רובנו, אין לנו אופק מעבר לשנה, שנתיים. גם אלה שמשתתפים ב'מחיר למשתכן' ונגררים לזה מחוסר ברירה, גם להם אין אופק מעבר לשנה, שנתיים קדימה, ובענף הבנייה זה כלום, זה פה".

כחלון שאל את אותו קבלן מה הוא מציע לעשות, והקבלן השיב לו: "אני מציע שילכו להפשרה של 200 אלף דונם. לא 10,000 ולא 20, 200 אלף דונם. אגב, 200 אלף דונם זה בסך הכל אחוז אחד בלבד מקרקעות מדינת ישראל". כחלון אמר בתגובה: "אני עכשיו מוכן לעשות את זה, אני כל יום יושב איתם, 'חבר'ה, תאתרו קרקעות, תפשירו, תביאו פרדסים, תביאו מגרשי כדורגל, תביאו מה שאתם רוצים'".

משרד האוצר בירושלים (צילום: פלאש 90, חדשות)
כחלון: "נושא הדיור - משימה לאומית" | צילום: פלאש 90, חדשות

"עצור, תסתכל אחורה, אנשים נפגעים"

קבלן אחר אמר לכחלון: "באת עם אג'נדה ואתה לא נסוג ממנה, עם הגדרות מאוד ברורות של 70 אלף דירות ב-2016, ו-100 אלף עד סוף 2017. אבל, אתה יודע, אתם רצים, אתם דוהרים, ואני אומר אדוני השר, אחרי שנה וחצי בתפקיד, עצור, אח שלי, עצור. תסתכל אחורה. מה קורה? במי פגעת? לא מעט אנשים נפגעים. לא לכולם מתאים מחיר למשתכן. מכל מיני סיבות".

"האמת היא שזה באמת מדהים שאיפה ששטייניץ ואיפה שלפיד טעה, אתה הולך לאותו כיוון, וחבל", הוסיף אחד הקבלנים. "אולי אתם רצים מהר, אבל אולי לא כל כך בכיוון הנכון. אני אתן לך דוגמה איפה מטעים אותך עכשיו: יש לך על השולחן את חוק ההסדרים החדש. יש שם שורה אחת, בשורה אחת הולכים לעשות שם שינויים דרמטיים בהיטלי ההשבחה בחוק התכנון והבנייה".

אותו קבלן המשיך והדגים: "ברעננה היום משלמים 400 אלף שקל, ולא רק רעננה, בקעת אונו וזה... 400 אלף שקל ליחידת דיור - רק היטל השבחה! בכמה אפשר למכור דירה כזאת? דירה כזאת לא תימכר בפחות מ-3 מיליון שקלים". על כך השיב כחלון: "טוב, אני אסתכל על זה, אני לא מכיר את הדבר הזה".

(אילוסטרציה) (צילום: חדשות 2)
"אין לנו אופק". אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

"כל הסיכון על היזם"

יזמית נוספת שהשתתפה בדיון הבהירה כי לקבלנים אין בעיה להרוויח פחות, ואף ציינה את התסכול שהיא חשה מהעובדה שרבים תוקפים את הקבלנים. "הבעיה שאתה מטיל את כל הסיכון על היזם, על הקבלן", היא הסבירה לשר האוצר. "הריבית עולה, הפרויקט נהיה פחות רווחי".

קבלן אחר קרא להביא לישראל עובדי בניין סינים. "עוד פעם סינים?", שאל כחלון. "אני לא מצליח להביא סינים, מה אתה רוצה?". הקבלן השיב לו: "אז אתה לא תיגע במטרה שלך". כחלון השיב לה ולעמיתיה: "חבר'ה, לא מצליחים, נו - ראש ממשלה, שר אוצר, מטה דיור, לא מצליחים, מה לעשות".

כחלון הוסיף והבהיר לקבלנים במהלך הפגישה כי הוא לא מעוניין להחזיק בקרקעות. "אין לי עניין למנוע מכם עבודה", הוא אמר. "יש לי עניין לפתור את המשבר. גם כשמישהו נכנס לבית חולים על אלונקה, קודם כל נותנים לו המון אנטיביוטיקה דרך הווריד, וזה מה שאנחנו עושים - וזה עוד לא השפיע".

"רוצים עובדים סינים" (צילום: חדשות 2)
"רוצים עובדים סינים" | צילום: חדשות 2

כחלון: "לא מצאנו משהו יותר טוב מ'מחיר למשתכן'"

"כמעט כל מה שאמרתם, עשינו", אמר כחלון בסיכום הדיון. כחלון אף התייחס לשיטת "המחיר למשתכן" ונשמע כמי שלא לגמרי משוכנע באפקטיביות של המהלך: "נכון לעכשיו לא מצאנו משהו יותר טוב, ולכן אנחנו ממשיכים איתו ונמשיך איתו גם בשנה הבאה, ואם צריך עוד שנה, עד שנמצא את הפתרון ועד שתהיה השפעה על מחירי הדיור, או לפחות שהזכאים יוכלו ליהנות מדירה במחיר סביר".

"עובדים זרים, זה סיפור שלא פשוט לנו", הבהיר כחלון עוד לפני שאחד הקבלנים העלה שוב את נושא הפועלים הסינים. "לילות כימים אנחנו עובדים, מבינים את החשיבות של עובדים זרים, עובדים על זה, תומכים בזה, רוצים את זה, אני כל פעם מקבל דיווחים על טפטופים. זה לא מספיק, נגיע למסה הגדולה".

עוד בפתח דבריו הבהיר כחלון כי הוא ואנשיו נמצאים בתנופה גדולה: "אנחנו רצים, ואני מקווה שאנחנו רצים לכיוון הנכון. לפעמים רצים, בסוף בכיוון הלא נכון. נושא הדיור הוא באמת מהנושאים החשובים לנו, זו משימה לאומית".

בין הקבלנים שנכחו בפגישה עם שר האוצר היו איש הנדל"ן צחי חג'ג', נציג מחברת דמרי, יזם הנדל"ן אורן פלוטקין, חיים פייגלין מנכ"ל חברת הבנייה צמח המרמן, יו"ר קבוצת אלמוג ולשעבר סגן נשיא התאחדות הקבלנים איציק אמסלם, מנכ"ל חברת הבנייה של קבוצת אלקטרה משה סער, מנכ"לית בקבוצת משה אביב דפנה הר לב. מי שזימן את הפגישה הוא עו"ד אלדד ניצן, יו"ר תאגיד עובדים זרים - ארגון העוסק בניהול של עובדים זרים למטרות בנייה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לפרסום ההקלטה: "הקבלנים חגגו יותר מדי שנים על הגב של הזוגות הצעירים וניפחו את בועת הנדל"ן. חגיגות סופן להיגמר ובועות סופן להתפוצץ. שר האוצר משה כחלון ימשיך עם תכנית מחיר למשתכן עד שלאחרון הזוגות הצעירים תהיה דירה. אנחנו מציעים לציבור לא להתרשם מזעקת הקוזאק הנגזל של הקבלנים שהתרגלו לעשות סיבוב על הזוגות הצעירים".