היסטוריה: ישראל תייצא גז לאירופה‎ (צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות)
עסקת ענק ראשונה ללוויתן | צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות

הסכם ראשון ממאגר לוויתן: שותפויות הגז הישראליות חתמו היום (שני) עסקה עם חברת הגז הירדני, לפיו ייוצא גז לירדן. ההסכם יהיה תקף ל-15 שנים, והיקפו הכספי מוערך ב-10 מיליארד דולרים. מדובר בעסקת הייצוא הראשונה של גז ממאגר לוויתן, שעדיין לא פותח. המאגר צפוי להתחיל לעבוד רק בעוד כארבע שנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בכירים בשותפיות הגז בירכו על חתימת העסקה. הם ציינו כי הסכם הייצוא הינו החוזה שלו הם חיכו בכדי לאפשר את פיתוח מאגר לווייתן. על פי הבכירים מחיר יחידת חום יעמוד על כ-6.5 דולרים.

"מתנגדי המתווה צריכים לבקש סליחה מעם ישראל ביום הכיפורים הקרוב", אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ בעקבות חתימת ההסכם. "לו קמפיין ההטעיה ההזוי שהובילו היה מצליח - ישראל הייתה מאבדת את אחד מנכסיה האסטרטגיים החשובים ביותר. המתווה מוכיח את עצמו, כפי שאמרתי כל הזמן, ויוביל לפיתוח מהיר של מאגר לוויתן. זהו רגע היסטורי בו ישראל הופכת לראשונה ליצואנית של אנרגיה וגז טבעי. אין לי ספק, שהסכמים נוספים עם מדינות נוספות יגיעו בהמשך, ואיתם גם תגליות גז נוספות".

בדצמבר האחרון אמר אחד ממייסדי קונצרן הגז המצרי "דולפינוס" כי החברה מבקשת לרכוש "בכל ההקדם" גז מישראל. חאלד אבו באכר הוסיף בריאיון לחדשות 2 כי מדובר ב"רגע היסטורי" של הזדמנות לשלב את שדות הגז של ישראל, קפריסין ומצרים במזרח הים התיכון כדי לסייע ליציבות ולפתח את השלום ואת הקשרים הכלכליים.

לדבריו, "דולפינוס" מבקשת לרכוש בתחילה 1.5 מיליארד מ"ק (מטר מעוקב) גז ממאגר תמר ובהמשך עוד 4 מיליארד מ"ק בשנה ממאגר לוויתן. הקונצרן המצרי יקנה את הגז במסוף אשקלון, כדי להזרימו בצינור של חברת EMG למצרים. צינור זה שימש בעבר להזרמת גז מצרי לישראל.