משה כחלון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
השר בעימות חריג | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

פרסום ראשון - כחלון נגד הבכיר שפרסם נתונים בניגוד לדעתו: שר האוצר משה כחלון ניסה להעביר היום (שני) בקבינט הדיור החלטה שתאסור על השמאי הממשלתי לפרסם נתונים על מחירי הדירות. הרקע למהלך: לפני כחודש פרסם השמאי הממשלתי נתונים שהראו כי מחירי הנדל"ן המשיכו לעלות גם ברבעון השני של השנה. הנתונים היו מנוגדים באופן חלקי למגמה שהציגה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהעידו על ירידה קלה במחירים בחודש יוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האוצר זעם אז על הפרסום של השמאי טל אלדרוטי, והיום הגיעה הנקמה. בישיבה של קבינט הדיור כחלון ניסה להעביר החלטה שאוסרת על השמאי לפרסם את נתוני המחירים – החלטה שאמורה להיכנס לתוקף מחודש אוקטובר. לבסוף המהלך לא צלח והיועצים המשפטיים שנכחו בחדר הסבירו לשר כי בלתי אפשרי לקבל את ההחלטה, מכיוון ששרי הקבינט לא קיבלו את המידע מראש ובישיבה עצמה נכחו רק שני שרים – כחלון ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט.

עם זאת, בכירים באוצר מעריכים כי כחלון נחוש להעביר את ההחלטה וכי הוא יצליח להעביר אותה בסופו של דבר.

בלשכת השמאים זעמו על הפרסום. המנכ"ל אוהד דנוס אמר כי "לאחרונה, נראה כי שר האוצר עושה כל שלאל ידו על מנת לטפל במגוון נושאים שהקשר בינם לבין ייצוב מחירי הדיור מקרי בהחלט -  אין ללשכת השמאים בעיה עקרונית עם קביעת מדד אחד ויחיד שתפרסם ממשלת ישראל. הלשכה בדיעה כי היחיד שיכול לערוך אותה בצורה מקצועית ושקופה הוא השמאי הממשלתי הראשי ולא הלמ"ס, שהמדד שלו לא מדוייק, לא אחיד, לא שקוף וברור וגם לא סופי במועד פרסומו". בלשכת השמאים איימו כי אם ההחלטה תתקבל הם ישיקו מדד מחירי דיור חדש, "מקצועי ונטול פניות בדיוק כפי שערך השמאי הממשלתי".

צפו בסיפורים המעניינים של 15.6 לאורך השנים (צילום: חדשות 2)
המחלוקת על הנתונים הובילה לקרב פוליטי | צילום: חדשות 2

בתחילת אוגוסט טען השמאי כי "נצפתה עליה בשיעור של 2.5% (נומינלי) במחיר הממוצע של הדירות שנסקרו, לעומת הרבעון שקדם לו". אלדרוטי טען כי על סמך סקירת דירות בנות 4 חדרים ב-16 ערים גדולות, נמדד בשוק זינוק חד של 8.0% בהשוואה לרבעון השני של 2015 - אז החלה הממשלה לפעול.  מנגד הלמ"ס טענה לירידה של 1.3% במחירי הדירות.

"צריך לדעת לקרוא נכון את הנתונים", הסביר אז אלדרוטי בתגובה לסערה הכלכלית והפוליטית. "גם בנתונים של הלמ"ס המתעדכנים בכל חודש דווח על עלייה של 1.4% במחירי הדירות בחודש אפריל, עלייה של 0.4% בחודש מאי, וירידה של 0.3% בחודש יוני. אי הבנה של הנתונים יצרה את הרעש התקשורתי המיותר שנוצר".

כאשר נשאל על הטענה של משרד האוצר לפיה הדוח שלו עוסק בנתח שוק מצומצם - דירות ארבעה חדרים ב-16 ערים - הסביר השמאי כי "הנתונים שלנו איתנים דיים על מנת לשקף את הלך הרוח בשוק המגורים. דירות 4 חדרים הן עדיין מוצר נורמטיבי שכיח, שנתון הכי פחות להטיות של שטחים מרובים או מצומצמים האופייניים לדירות פרימיום או לדירות קטנות במיוחד. הסקירה שלנו מבוססת על נתוני אמת של מכירת דירות ודיווח לרשות המיסים כחוק, ולא על נתונים אחרים".