אילוסטרציה
מאבק הפיס והאוצר עולה מדרגה | צילום: חדשות 2

המלחמה בין האוצר למפעל הפיס עולה שלב: לאחר שבשבוע שעבר החליט שר האוצר משה כחלון כי החל משנה הבאה מפעל הפיס לא יורשה להפעיל מכונות מזל והימורים על מרוצי סוסים - במפעל הפיס עולים להתקפה. לידי חדשות 2 הגיע מכתב שכתב יו"ר מפעל הפיס, האלוף במיל' עוזי דיין, בו פנה לעובדים והנחה אותם כיצד לפעול מול הגזירות החדשות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"האוצר מנסה לבצע במחטף שינויים מרחיקי לכת בהיתר מפעל הפיס, מבלי לקיים שיח עם הנהלת המפעל ועם הרשויות המקומיות שהנן הבעלים של מפעל הפיס", כתב דיין לעובדים.

המכתב ששלח דיין לעובדים
המכתב ששלח דיין לעובדים | צילום:
דיין קורא לצאת למאבק פעיל
דיין קורא לצאת למאבק פעיל | צילום:

לדבריו של דיין, השינויים אותם מנסה לבצע כחלון יובאו לאישור הממשלה כבר בימים הקרובים כחלק מחוק ההסדרים. "הדירקטוריון מורה את הנהלת מפעל הפיס לנתק כל קשר עם משרד האוצר - ולהמשיך בפעילותו מול הרשויות המקומיות במדינת ישראל על פי תנאי ההיתר הנוכחי", הורה דיין לעובדים.

הזוכה המבוגר ביותר בן 82
רווחי המפעל לא יועברו לאוצר? | צילום: חדשות 2

אחד המהלכים עליהם הורה דיין הוא אי העברת הרווחים המגיעים לאוצר לפי ההסכם בין הצדדים: "כל ירידה ברווח הנקי של מפעל הפיס כתוצאה מהשינויים בהיתר 2011-2016,  יופחת מהחלק לו זכאי משרד האוצר לפי כללי החלוקה בהיתר", כתב דיין והוסיף כי החלק שלא הועבר לאוצר, יועבר לרשויות המקומיות.

בסוף מכתבו לעובדים הסביר דיין כי הוא נמצא בחופשה משפחתית בחו"ל, אך בקרוב יעזוב את משפחתו וישוב ארצה. "אני כמובן נפרד בצער מהמשפחה וחותך ארצה בהזמנות האפשרית הראשונה. אגיע ביום שלישי בלילה - וישר לעבודה".

משרד האוצר: "מדובר באיומי סרק"

"מפעל הפיס רוצים להמשיך ולנצל את האוכלוסיות החלשות ביותר ולהמשיך בהימורים ממכרים שהורסים משפחות", נמסר בתגובה ממשרד האוצר. "האיומים של הפיס הם איומי סרק - לא תהיה כל פגיעה בתקציבים המופנים לטובת הציבור. התייעלות מאסיבית של מפעל הפיס ומלחמה בשוק ההימורים הבלתי חוקיים דווקא יביאו להגדלה של הרווח המועבר מידי שנה לשימושים הציבוריים. כספי מכונות המזל הם כספים מזוהמים ולא ראוי שישמשו לבניית כיתת לימוד".

משה כחלון
באוצר טוענים: "מדובר באיומי סרק" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

״נראה שמפעל הפיס שכח למי הוא חייב דין וחשבון", מסר בתגובה לידיעה יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן. "מפעל הפיס מקבל זיכיון ממדינת ישראל ולא ההפך! משפחות רבות נהרסות בגלל התמכרויות להימורים, בעיקר בקרב האוכלוסיות העניות יותר. השר כחלון ומפלגת כולנו שמים לזה גבול. אני מציע שמפעל הפיס יגלה אחריות חברתית ויעבוד בשיתוף פעולה עם משרד האוצר כדי לצמצם את ההתמכרות להימורים. אנחנו נוודא יחד עם השלטון המקומי שמקורות המימון שלהם לא יפגעו. גם אם שורת הרווחים תהיה נמוכה יותר, צריך לשים במרכז את אזרחי ישראל ולא את הקופה של מפעל הפיס״.