הדרמה בבריטניה: ירידות חדות בבורסות (צילום: רויטרס)
שפל של שנים, הבורסות באסיה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

קריסת הבורסות במזרח הרחוק נמשכת גם הבוקר (שני), בצל החששות מהאטה חריפה בסין. מדד שנחאי צנח ב-8.5% בשעות הראשונות של המסחר ונסחר בשפל שלא נראה מאז מרס השנה. המדד המוביל בבורסה של הונג קונג ירד בשיעור של 4.5% והגיע לשפל של שלוש שנים, בטוקיו נרשמה ירידה של 3.5% והמדד המרכזי בטייוואן צלל בכ-7.5% כשרשם את פתיחת המסחר הגרועה ביותר אי פעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כעת מצפים ברחבי העולם לראות כיצד יגיבו השווקים באירופה ובארצות הברית עם פתיחת המסחר במהלך היום. המשקיעים במזרח מצטרפים לגל המכירות שנראה בסוף השבוע האחרון בוול סטריט ובאירופה, ובורחים לנכסים בטוחים יותר - מוכרים מניות וקונים אג"ח ממשלתיות וין יפני.

בעקבות הנתונים מעוררי הדאגה שמגיעים מהשווקים באסיה, גם בתל אביב נרשמת הבוקר דריכות לקראת פתיחת המסחר בבורסה המקומית. ברקע מרחפת על החלטת נגידת בנק ישראל קרנית פלוג על גובה הריבית במשק. אתמול ירדו המדדים המובילים בתל אביב ביותר מ-4%.

מהמרים על מניות (צילום: רויטרס)
דריכות בתל אביב, ניו יורק ואירופה, ארכיו | צילום: רויטרס


הממשל הסיני הודיע אתמול כי בפעם הראשונה הוא יאפשר לקרנות הפנסיה המקומיות להשקיע בשוק המניות. מהלך שכזה מהווה פוטנציאל לכך שמאות מיליארדי יואן יוזרמו לשוק המניות הסיני וישיבו את אמון המשקיעים.

יותר מחמישה טריליון דולר נמחקו משווי שווקי המניות בעולם מאז שסין החליטה באופן בלתי צפוי על פיחות היואן - החלטה שהציתה ספקולציות וחששות כי ההאטה של הכלכלה הסינית חריפה יותר משחשבו תחילה. מומחים מזהירים כי בקצב הזה כל רווחי השנה האחרונה בסין יימחקו בקרוב.