עומסים צפויים בקניונים
עלייה בצריכה הפרטית. אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות

נתונים שמפרסמת היום (חמישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציירים תמונת מצב מדאיגה אודות מצבו של המשק הישראלי. ברבעון השני של שנת 2015 נרשמה צמיחה של 0.1% בלבד, בהשוואה ל-1.8% ברבעון הראשון של השנה, ו-6.1% בסוף השנה שעברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי נתוני הלמ"ס, היציבות בתוצר ברבעון השני של השנה משקפת עלייה של 0.6% בהוצאות הצריכה הפרטית ועלייה של 0.4% בצריכה הציבורית, כלומר הוצאות הממשלה. בנוסף, נרשמה ירידה של 3.4% בהשקעות בנכסים קבועים ובייצוא סחורות.

עוד עולה מהנתונים כי כלל המקורות שעמדו לרשות המשק (מתוצר מקומי ומייבוא), עלו במחצית הראשונה של 2015 ב-1.8% בלבד, לאחר עלייה של 2.9% במחצית השנייה של 2014. ייצוא הסחורות והשירותים ירד ב-7.7% במחצית הראשונה של השנה הנוכחית, בהמשך לירידה של 2.8% במחצית הקודמת ועלייה של 3.9% במחצית המקבילה אשתקד.

כחלון. לאן נעלמו הנתונים?
"מודאג כשר וכאזרח", כחלון. ארכיון | צילום: פלאש 90 יוסי זמיר, חדשות

"הצמיחה גבוהה יותר אפילו ביוון"

לפני כחודש כינס שר האוצר משה כחלון דיון דחוף על המשבר במשק, כשבמשרד האוצר גילו כי אפילו יוון הצליחה לעקוף את ישראל בהיקף הצמיחה בשני הרבעונים הראשונים של 2015. בדיון סוכם כי יוקם צוותי עבודה מיוחד שיגבש תכנית כוללת לחיזוק התעשייה.


"הנתונים שמסמנים ירידה בצמיחה מדאיגים אותי גם כשר אוצר וגם כאזרח מדינת ישראל. כמאמין גדול בתעשייה הישראלית אני מתכוון לפעול בכדי לחזק ולפתח את התעשייה בישראל ולהקל על התעשיינים במקומות בהם הרגולציה מקשה", אמר אז כחלון. "אני בטוח כי פעולות תומכות ייצוא של האוצר, ביחד עם יצירת סביבת עבודה יציבה וודאות ארוכת טווח, יישאו פרי".