מאור נדרשת להחזיר בונוסים (צילום: חדשות 2 ורויטרס)
מאור נדרשת להחזיר בונוסים | צילום: חדשות 2 ורויטרס

דוח נוקב נגד בנק לאומי, עם מסקנות אישיות: המסמך שחיבר בנק ישראל על התנהלות בנק לאומי מתפרסם הבוקר (חמישי) - ובו נדרש ממנהלי הבנק בעבר, בהם היו"ר לשעבר איתן רף והמנכ"לית לשעבר גליה מאור, להחזיר בונוסים שקיבלו. הדוח בדק את התנהלות הבנק בכל הקשור לאי דיווח על העלמות מס של לקוחות אמריקאים של הבנק בין השנים 2008-2011.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרשת העלמות המס הביאה את הרשויות האמריקאיות להטיל על בנק לאומי קנס של 400 מיליון דולרים בידי הרשויות האמריקניות. בבנק ישראל מטילים את האחריות על המנהלים באותה תקופה. "הבנק לא זיהה ולא העריך את מכלול הסיכונים שמאוחר מכן יתממשו", קבע הדוח, וקרא למנהלים של אותה תקופה להחזיר לבנק כספים.

הגזירות הכלכליות שאחרי הבחירות (צילום: Orel Cohen / flash 90, חדשות)
בנק ישראל נגד מנהלי לאומי | צילום: Orel Cohen / flash 90, חדשות

עוד נקבע בדוח כי המנכ"לית מאור ומנהל החטיבה לבנקאות פרטית בין לאומית "לא הציפו באופן מספק" את המידע אודות ההתפתחויות והשינוי ברמת הסיכונים בפני הדירקטוריון. עוד קובע הדוח שהדירקטוריון והמנכ"לית מאור לא הסדירו מסגרת בקרה נאותה ובלתי תלויה על שלוחות חו"ל.

חישוב מחדש

לסיכום דורש בנק ישראל בדוח כי הבנק ימנה ועדה שתפיק לקחים מהאירוע. כמו כן הוא דורש לעשות חישוב מחדש של כספי הבונוס ששולמו לרף, מאור ומנהל החטיבה צבי איצקוביץ'.

גם הוא יחזיר בונוסים. איתן רף, ארכיון (צילום: Dudi Vaknin/Flash90)
גם הוא יחזיר בונוסים. איתן רף, ארכיון | צילום: Dudi Vaknin/Flash90

בבנק לאומי אמרו בתגובה כי לא מדובר בבנק הישראלי היחיד שהתנהל באופן וזה וגם בנקים נוספים השתמשו בשיטות דומות. רף ומאור בתגובתם מאשימים את הפיקוח על הבנקים שזיהה את הפרשה באיחור ניכר וביקר אותם רק בדיעבד.

בתגובה שפרסמו יחד עם איצקוביץ' הם טוענים: "דוח הביקורת של בנק ישראל אינו משקף את המציאות כפי שהייתה בפועל והוא בבחינת חכמה בדיעבד. רק בשנת 2015 הוציא הפיקוח על הבנקים הנחייה לבנקים בישראל בעניין פעילות עם לקוחות זרים".