נמנעה השביתה הכללית במשק: משרד האוצר וההסתדרות הגיעו להסכמות ומנעו בכך את השביתה שאמורה הייתה לצאת אל הפועל ביום רביעי הקרוב. אחר הצהריים (שני) כונסה מסיבת עיתונאים בראשות השר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. "זה לא היה משא ומתן קל", אמר כחלון, "זו הייתה התגייסות של שני אנשים שמאמינים באותה דרך. אנחנו מאמינים שהעובדים צריכים להיות מועסקים באופן ישיר,  ושתנאיהם ישופרו. אנשים צריכים לקום בבוקר עם חיוך לעבודה ולחזור הביתה עם שכר הוגן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כחלון הוסיף ואמר כי הצדדים יקפידו לשמור על כך שתהיה עלייה משמעותית בקצבאות הבטחת הכנסה לקשישים, תוספת לקצבאות הילדים והעלאה משמעותית בשכר חיילים החובה. "כל המהלכים האלה מכניסים את המדינה למסלול חדש של חברה צודקת ושיוויונית יותר. המהלך הזה הוא הישג ענק לעובדים; הישג לאנשים שקמים בבוקר ורוצים לחזור הביתה עם חיוך". אחריו דיבר יו"ר ההסתדרות ניסנקורן, שאמר: "היום אנחנו עושים מהפכה חברתית בתחום עובדי הקבלן ומחזירים את הכבוד לאדם העובד. זה לא פחות ממהפכה חברתית. המדינה לוקחת אחריות. המדינה חוזרת לדרך של קידום הנושא החברתית והעמדת העובד במרכז".

רק אתמול נדמה היה שהפערים בין ההסתדרות לאוצר הולכים ומעמיקים, ונדמה היה שלא יהיה מנוס משביתה כללית. פגישתם של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון הסתיימה אתמול ללא הסכמות, אולם מאז הצליחו הצדדים להגיע לפשרה.

במסגרת ההסכם, סוכם על קליטה של עשרת אלפים עובדי קבלן בתוך ארבע שנים. רוב העובדים שייקלטו הם עובדים סוציאלים , עובדי ניקיון בבתי חולים ועובדים בתאגידים הרפואיים.

הפגנת ההסתדרות (ארכיון) (צילום: צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות)
הפגנת ההסתדרות (ארכיון) | צילום: צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

הסעיפים שהוסכמו בין ההסתדרות לאוצר

 • כ-5,000 עובדי קרנות מחקרים במקצועות הפרא-רפואיים ייקלטו להעסקה ישירה בתהליך שייפרש על פני 4 שנים (כ-4,200 תקנים).
 • כ-600 אחיות בתי ספר ייקלטו להעסקה ישירה בשנת 2016 (כ-550 תקנים).
 • 1,500 עובדי ניקיון בבתי החולים הממשלתיים ייקלטו להעסקה ישירה בשנת 2016. סיכום דומה הושג גם עם אלי דפס, מנכ"ל קופת חולים כללית, בנוגע לקליטתם להעסקה ישירה של עובדי בתי החולים הנמצאים בבעלות הקופה.
 • כ-5,000 סייעות מתוקצבות ייקלטו להעסקה ישירה.
 • כ-1,700 עובדים סוציאליים ברשויות מקומיות ועוד כ-300 עובדים סוציאליים המועסקים כיום דרך קרנות המחקר, ייקלטו להעסקה ישירה.
 • בשנת 2016 ייחתם צו הרחבה שיחול על כל העובדים הסוציאליים המתוקצבים (כ-6,000 עובדים) וישווה את תנאי העסקתם לתנאיהם של עובדי עירייה ומדינה.
 • כ-3,000 עובדי תכנית קרב יעברו לעבוד 12 חודשים בשנה, ותנאי העסקתם החדשים יכללו קרן השתלמות, הפרשות לפנסיה ודמי הבראה על פי התנאים המקובלים בשירות המדינה. עובדי תכנית קרב שהיקף משרתם גבוה מ-25%, יעברו ממתכונת העסקה של שכר שעתי למתכונת העסקה של שכר חודשי.
 • עובדים המועסקים בתחומי השמירה והניקיון במוסדות החינוך יועסקו החל משנת 2016 - 12 חודשים בשנה. (כ-20 אלף עובדים).
 • עובדים של מוקדי הקליטה ליוצאי אתיופיה ייקלטו להעסקה ישירה ברשויות המקומיות.
 • המשפטנים ביחידת האפוטרופוס הכללי ייקלטו להעסקה ישירה בתהליך שייפרש על פני שנתיים (2016-2017).
 • במהלך שנת 2016 מרכז המידע בשירות התעסוקה יעבור למתכונת של העסקה ישירה. במסגרת הפעלת המרכז תינתן עדיפות להעסקת סטודנטים ואנשים שחיים עם מוגבלות.
 • בנושא עובדי 'כתף אל כתף' - הוחלט על הקמת צוות מיוחד בראשות יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ושר האוצר משה כחלון.
 • במסגרת ההסכמות בין האוצר לבין ההסתדרות בנושא עובדי הקבלן, יישמר "שקט תעשייתי" ולא תהיה שביתה בנושא עובדי הקבלן עד סוף שנת 2016.
   

עיקר המחלוקת בין ההסתדרות לאוצר התמקדה אתמול בשאלת קליטתם של עובדי הקבלן במגזר הציבורי. בהסתדרות התעקשו כי מספרם של העובדים שייקלטו ישירות במגזר הציבורי יעמוד על 15 אלף ומנגד, באוצר הסכימו ל-4,000 עובדים בלבד.

לצד הפער הגדול במספרים, הייתה קיימת גם מחלוקת בעניין הענפים שבהם תתבצע קליטת העובדים. בזמן שצוותי ההסתדרות התמקדו בהוראה ובעובדים הסוציאליים, באוצר תמכו בקליטת העובדים בתאגידי הבריאות בבתי החולים ואחיות בתי הספר.