הטייקון אלפרד אקירוב נחשב בעיני רבים למי שמייצג את הקשר בין הון לשלטון - מיליארדר מקושר עם חברים נכונים ומוקף בפוליטיקאים. אקירוב, שכינה את ראש הממשלה לשעבר אולמרט שהורשע בשחיתות "חבר של כמעט 40 שנה", מתראיין כעת באופן בלעדי ודוחה את ההאשמות על מעורבותו בפרשת הולילנד. המיליארדר, ששוויו מוערך בכשני מיליארד שקלים, מסביר למה הוא - ורבים אחרים - כבר לא משקיעים בישראל ומי בהנהגה אשם בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגיל 73, בבעלות אקירוב נכסים ומלונות בארץ ובאירופה, אך הוא מוכר לציבור בעיקר בזכות שלושה מגדלים גבוהים בתל אביב. לעובדיו הרבים בבתי המלון בארץ הוא מוכר כחולה ניקיון, שאף שלח עובד הביתה בגלל בדל סיגריה על הרצפה. אקירוב השקיע בפרטים הקטנים במלונותיו בממילא ומצודת דוד בירושלים, ובשל המחירים הגבוהים כמעט כל האורחים הם זרים אמידים. "עסק עושים בשביל להרוויח", הוא מסביר.

בג
שר האוצר לפיד, ארכיון | צילום: רויטרס

פרוייקט ממילא היוקרתי בירושלים היה קו השבר עבור אקירוב, מכיוון שהושלם רק ב 2012 - 15 שנים לאחר תחילתו, בשל עיכובים בירוקרטיים ופוליטיים שונים. "אני כבר שנים לא עושה כלום בארץ - אני מת לעשות, אבל אי אפשר", התלונן הטייקון, "באירופה אני בונה תוך שלוש-ארבעה שנים את מה שבונים פה ב-20 שנה".

המגדלים שבנה הפכו במהלך המחאה החברתית לסמל לניכור ולפערי מחירים שהבריחו את הצעירים, אך אקירוב שב וטען כי "אין לזה קשר - המגדלים תורמים הרבה מסים, כדי שהמדינה תוכל להתקיים ולבנות דירות לזוגות הצעירים, רק שהם לא עושים את זה, אני לא יודע למה. אני לא יכול להחליט מחר להפשיר מאה אלף דירות באדמה חקלאית".

לדבריו, "התפקיד של ראש ממשלה ושר אוצר הוא לקדם את הכלכלה, ואם אף אחד לא יקדם אותה אז אף אחד לא יקנה חברות ביטוח ובנקים. אנשים לא קונים את זה עכשיו בארץ כי אין מנהיגות ואין שכל". האם אקירוב רמז כי ללפיד אין שכל? "בנושא הזה אין לשר האוצר שכל - בדברים אחרים יש לו שכל גדול", הוא הבהיר.

שוחח עם זקן בשליחות אולמרט?
זקן ואולמרט בבית המשפט | צילום: קובי גדעון, פלאש 90

במהלך הריאיון התייחס אקירוב לשולה זקן, שהועסקה על ידו בזמן ששכבה על הגדר עבור אולמרט וקיבלה 12 אלף שקלים לחודש: "מה, היא ניהלה אצלי חברה? היא עבדה במכירות ויש לה קשרים לא נורמליים. בוא נעבור הלאה", השיב איש העסקים. על השאלה האם לא ראה בזה טעם לפגם סירב להשיב, אך ענה: "אני מרגיש טוב מאוד".

"שולה זקן היא בחורה מסכנה שחיפשה עבודה. יש לי 1,300 עובדים בירושלים - היא עבדה תקופה, ולפני שנה וחצי הפסיקה לעבוד ובזה זה נגמר. נשאלתי כמה שאלות ועניתי. אולמרט ידע שאני העסקתי את זקן, אבל מי שביקש זו זקן", הוסיף. אקירוב דחה את הטענה לפיה ההעסקה הייתה דמי שתיקה: "היא שתקה בגלל שהיא עבדה פה? היא לא הייתה פנויה לעבוד בגלל שהייתה צריכה לנהל משפט במשך שנה וחצי".