שיטת תיאום המחירים של טבע
תביעת הענק: מניית טבע נופלת ב-9% | צילום: רויטרס, חדשות

מניית חברת התרופות הבינלאומית "טבע" נפלה הבוקר (ראשון) ב-9% עם פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב. זאת בעקבות תביעת הענק שהוגשה נגד החברה ב-44 מדינות בארצות הברית, שלפי הדיווחים כוללת טענות להעלאת מחירים לא חוקית של תרופות ותיאום מחירים עם יצרניות מתחרות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אתמול פורסם בסוכנות הידיעות "בלומברג" וגם בסוכנות רויטרס על תביעת הענק נגד חברת התרופות. על פי הדיווח, החברה הייתה מעורבת בקנוניית העלאת מחירים של 112 תרופות גנריות ותיאמה מחירים של 86 תרופות אחרות עם יצרניות מתחרות. בסוכנות הידיעות פורסם כי יותר מ-12 מנהלים של יצרניות תרופות גנריות, בהן מיילן ופייזר, חלק מהתביעה שהוגשה ב-44 מדינות בארצות הברית.

"יש לנו ראיות מוצקות שמראות כי תעשיית התרופות הגנרית ביצעה הונאה של מיליארדי דולרים על העם האמריקני", אמר התובע הכללי של מדינת קונטיקט, וויליאם טונג, שהגיש את התביעה החמורה. "כולנו תוהים מדוע ביטוח הבריאות שלנו, ובמיוחד המחירים עבור תרופות מרשם גנריות הם כל כך יקרים בארץ הזאת - וזו סיבה עיקרית לכך", הוסיף.

לאחר הפרסום אודות התביעה אתמול, ב"טבע" דחו את ההאשמות. "הטענות בתלונה זו, ובתביעה האזרחית באופן כללי, הן בדיוק זה - טענות", נמסר. "טבע ממשיכה לבחון את הנושא באופן פנימי ולא התנהלה בכל אופן אשר עלול להוביל לאחריות אזרחית או פלילית", הדגישו בחברה. "סנדוז", הנתבעת השנייה, לא הגיבה עד כה.

מכתב התביעה עולה האשמה חמורה לפיה טבע וחברות התרופות האחרות פעלו לנפח מחירים של יותר מ-100 תרופות שונות. בתביעה נכתב כי חברות התרופות "קשרו קשר זו עם זו" כדי "לתקן" את מחירי התרופות במקום להתחרות אלה באלה. מנהלי החברות ניצלו את שהותם בתערוכות וכנסים כדי להמשיך ולתאם את מחירי המוצרים - וגם שוחחו ביניהם בשלל הזדמנויות שונות בנושא.

חלק מהמנהלים המוזכרים בכתב התביעה הם מנהלי מכירות ושיווק בכירים במיוחד ביניהם מורין קוואנוג, לשעבר סמנכ"ל בכיר ב"טבע", סגן נשיא המכירות של "מיילן" ג'יימס נסטה וסגן נשיא המכירות לשעבר של "טבע" דייויד רקנטלר.