טיסת חברת היינאן (ארכיון) (צילום: רויטרס)
מטוס חברת היינאן (ארכיון) | צילום: רויטרס

טיסת חברת היינאן הסינית, שהייתה אמורה לצאת משנחאי ולחזור לתל אביב מחר (חמישי) בצהריים, בוטלה בשל "חשש לביטחון הציבור", בהנחיית מטה החברה בסין. מנכ"ל החברה בישראל מסר שהחברה פועלת למציאת פתרונות חלופיים ל-220 הנוסעים שהיו אמורים להמריא בה ארצה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מוקדם יותר היום שיגר הארגון לבטיחות אווירית יורוקונטרול אזהרה לחברות התעופה המפעילות טיסות באזור המזרח התיכון לאור החשש מפתיחת מתקפה אווירית בסוריה ב-72 השעות הקרובות, כך על פי דיווחים בכלי תקשורת ברחבי העולם. הארגון טוען כי טילי אוויר-קרקע וטילי שיוט שעשויים להיות משוגרים באזור עלולים לשבש את מערכות הניווט של מטוסי חברות התעופה המפעילים טיסות במדינות המזרח התיכון, בדגש על טיסות החולפות באזור ניקוסיה שבקפריסין.

האזהרה באה לאור התבטאויותיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדבר האפשרות לפצוח בפעולה צבאית בסוריה בעקבות מתקפת הגז בסוף השבוע האחרון. טראמפ ביטל את נסיעתו המתוכננת לדרום אמריקה והזהיר השבוע מפני תגובה "מהירה וחזקה". אזהרת ארגון היורוקונטרול מציעה לקחת בחשבון את אפשרות התקיפות האוויריות בסוריה בכל הנוגע לתכנון הטיסות במדינות שבאזור. יצוין במקביל כי טיסות מסחריות שמבוצעות מעל שמי סוריה כוללות כיום רק את חברת התעופה הסורית סיריין אייר ואת החברה הלבנונית מידל איסט איירליינס.

הטיסה שבוטלה
הטיסה שבוטלה | צילום:

באתרי החדשות השונים פורסמו תגובות של נציגי חברות התעופה באירופה לאור האזהרות כאמור, בהן למשל של לופטהנזה, שלפי הודעת הדובר שלה מודעת לאזהרות האמורות. החברה אף הדגישה כי חברות התעופה שבקבוצה לא טסות מזה זמן מה במרחב האווירי שמעל סוריה. בנוסף, חברת התעופה איזי ג'ט הודיעה כי ביצעה הערכת בטיחות וביטחון, וכי תנקוט אמצעי זהירות, כולל בכל הנוגע לטיסותיה בקווים מתל אביב. גם החברות ריאנאייר ובריטיש הודיעו כי הן בוחנות את משמעות האזהרות. מאיזי ג'ט נמסר בתגובה כי החברה"ביצעה הערכה בטיחותית וביטחונית של הפעילות באזור, וכתוצאה מכך תנקוט מספר אמצעי זהירות, כולל ניתוב הטיסות מתל אביב. בטיחות הנוסעים וצוות המטוס הם בראש סדר העדיפויות של איזי ג'ט".

רשות שדות התעופה בישראל לא קיבלה הוראות מיוחדות בעניין, ולכן אין כל שינוי בהנחיות לחברות התעופה. גם באל-על מכירים את הנושא אך לא מגיבים בכל הנוגע לנושאי ביטחון. לאזהרות אין נגזרות שקשורות בפעילות בנמל התעופה בן גוריון, וברשות מדגישים כי לא התקבלו כל הוראות מיוחדות בנושא.