משרדי חברת החשמל בתל אביב (צילום: חדשות 2)
הרפורמה יוצאת לדרך, חברת החשמל | צילום: חדשות 2

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (חמישי) נחתמה הרפורמה בחברת החשמל שפורסמה על ידי משרד האוצר בחודש דצמבר אשתקד. במסגרת הרפורמה חצי מייצור החשמל של החברה יופרט וכ-1,800 עובדים יפרשו בשמונה השנים הקרובות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מסיבת העיתונאים התקיימה בנוכחות שר האוצר משה כחלון, שר האנרגיה יובל שטייניץ, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל. במהלך שמונה שנות הרפורמה תמכור חברת החשמל חמישה אתרים ישנים לידיים פרטיות, בהספק כולל של כ-4,000 מגה-ואט - כמחצית מיכולת הייצור שלה. בנוסף, תעביר החברה למדינה שטחים פנויים באשדוד ובאשקלון לטובת הקמת תחנות כוח מתקדמות בעלות מחזור משולב של גז וקיטור.

השר כחלון (צילום: חדשות 2)
דרש לבטל ההטבה לעובדים, כחלון | צילום: חדשות 2

התחנות האחרות שיישארו בידי חברת החשמל יחולקו לשתי חברות בנות ממשלתיות - אחת של התחנות העובדות על פחם, והשנייה של תחנות כוח העובדות על גז. הממשלה תקל על עצמה בעתיד בהפרטה גם של החברות האלה, במידה ותתקבל ההסכמה לכך.

השבוע נחשף ב"מהדורה המרכזית" כי כחלק מהרפורמה תבוטל ההטבה הכי משמעותית שניתנת לעובדים במגזר הציבורי, במסגרתה קיבלו עובדי החברה חשמל חינם. ההטבה הנאמדת בעשרות מיליוני שקלים לא תחול על עובדים חדשים שייקלטו בחברה.

מפורום יצרני החשמל הפרטיים נמסר בתגובה לחתימת ההסכם הקיבוצי: "מדובר ב'כאילו' רפורמה שעלותה לציבור למעלה מ-8 מיליארד שקל ושלא תיתן לציבור שום תועלת. מציאת מאגרי הגז ופתיחת תחרות יכולים להוזיל את חשבון החשמל שמשלם כל אחד מאיתנו, ההסכם שנתחם היום ימנע הוזלת מחיר החשמל בעשור הקרוב ויבלום את התחרות במקום לעודד אותה. ההחלטה להתיר לחברת החשמל לבנות שתי תחנות כוח חדשות מנוגדת לעמדת הממונה על ההגבלים העסקיים ורשות החשמל".

"לא ברור מדוע הרגולטורים הנוכחיים קיבלו בנושא את התכתיב הפוליטי. ראוי בענין זה לקרוא את עמדתם של הממונים על ההגבלים לשעבר דיוויד גילה ודרור שטרום .עדיין לא מאוחר לתקן את המתווה- אנו קוראים לראש הממשלה לדאוג לאינטרס הציבורי ולהתערב לעצירת המחטף שכל מטרתו להציב בפני הממשלה והציבור עובדה גמורה, מבלי שנדונו כל השלכות ההסכם".