מה אנשים יעשו בשביל דירה בת"א? (צילום: פלאש 90, חדשות)
לראשונה מזה עשור, ירידה שנתית | צילום: פלאש 90, חדשות

השנה הטובה של שר האוצר נמשכת: לראשונה מזה עשור, ירידה שנתית במחירי הדיור. על פי המדד שפרסמה הערב (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודשים פברואר ומרס ירדו מחירי הדיור בשתי עשיריות האחוז לעומת ינואר ופברואר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בחודש השישי ברציפות של ירידת מחירים, כך שבסך הכל בחצי השנה האחרונה ירדו מחירי הדיור ב-2.7% ובהסתכלות שנתית המשווה בין פברואר ומרס 2018 לעומת התקופה המקבילה אשתקד נרשמה ירידה של 0.1% במחירים - לראשונה זה עשור.

מדובר במגמה מתמשכת: רק בחודש שעבר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים על מדד מחירי הדירות, שגם מהם עלה ירידה במחירי הדירות. על פי הנתונים, המדד הארצי של מחירי הדירות המתייחס לחודש פברואר רשם ירידה בשיעור 0.2%. בינואר נרשמה ירידה גדולה עוד יותר, בשיעור 1.1% ולפניו ירידה בשיעור 0.7%.

כחלון: "זו הצלחה של הזוגות הצעירים, הבעירה כבתה"

בכל הנוגע למדד הדירות המחוזי, נרשמה מגמה מעורבת: במחוזות ירושלים, מרכז ודרום נרשמו ירידות, בעוד שבמחוזות צפון, חיפה ותל אביב נרשמו עליות. במחוז דרום נרשמה הירידה המשמעותית ביותר בשיעור של 1%, במחוז מרכז ירידה בשיעור 0.9% ובמחוז ירושלים ירידה בשיעור 0.6%.

כמות המכרזים הגדולה ביותר ב-5 השנים האחר (צילום: rf123, חדשות)
הירידה במחירי הדיור נמשכת. ארכיון | צילום: rf123, חדשות

שר האוצר כחלון, המבקר בימים אלה בגרמניה בירך על הנתונים לאחר צאתו מפגישה עם עמיתו הגרמני. "עם יציאתי מהפגישה, קיבלנו בשורה משמחת מהארץ שמחירי הדיור ממשיכים לרדת, 6 חודשים ברציפות שהמחירים יורדים. פעם ראשונה מ-2007 שהמדד הוא שלילי למשך שנה".

"זה מגיע אחרי עבודה מאומצת, אמונה שאפשר לעשות את זה - למרות שכולם אמרו בהתחלה ש'זה בלתי אפשרי, השוק בוער ואין שום סיכוי שאפשר יהיה להשפיע על מחירי הדיור'. עשינו את זה בזכות אמונה גדולה וכאן אני לא רואה לא הצלחה שלי ולא הצלחה של מישהו אחר - זו הצלחה של הזוגות הצעירים שאחרי כל כך הרבה שנים יוכלו להגיע לדירה משלהם, גם במחיר למשתכן וגם בשוק החופשי שנרגע קצת, הבעירה כבתה. לכל האנשים הסקפטים - שתקפו אותנו במשך 3 השנים האחרונות וניסו לטרפד ועדיין מנסים, מציע לכם להשלים את המציאות ולהסתגל למציאות חדשה - שוק הדיור נרגע והמחירים יורדים".